We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sayıştay raporu talanın belgesi

2 0 0
19.06.2019

Sevgili Okuyucularım kurumların ve değerlerin değersizleştirildiği bir olayı daha güncel olarak yaşıyoruz. Osmanlı zamanında Divan-i Muhasebat olarak kurulan Sayıştay, TBMM adına denetim yetkisi olan bir mahkemedir. Kamu giderlerinin denetimini yapar. Belediyeler de Sayıştay denetimine tabidir.

Sayıştay’ın aşağıdaki internet adresinde ilgili raporun tamamı kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. https://www.sayistay.gov.tr/tr/Upload/62643830/files/raporlar/kid/2017/Belediyeler/İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ.pdf adresinde bu rapor herkes tarafından görülüp okunup değerlendirilebilir.

Rapor İstanbul Büyükşehir Belediyesine gereği yani Kamu zarar ve ziyanının ilgililerden tazmin edilmesi için gönderilmiştir. AKP’li Belediye yönetimi gereğini yapmamıştır. Muhalefet de medya da ‘’Kamu zararı vardır’’ diye konuyu hukuken ve siyaseten gündeme getirdiler. Biz de soruyoruz, ‘’Gereğini niye yapmadınız’’

SAYIŞTAY RAPORU İLE TESPİT EDİLEN KAMU ZARARLARI NELERDİR?

Sayıştay anılan raporu ile Kamu zararı 753 milyon liradır. Eski hesapla 753 trilyon. Kamu zararı kısaca aşağıda maddeler halimde sıralanmıştır:

– Belediye iştiraki olan KİPTAŞ 266 milyon 536 bin 272 lirası belediyeye aktarılmamış.

– Belediye ile Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan protokol hükümlerinin yerine getirilmemesi ile belediye zararı 192 milyon 151 bin 117 lira.

– Belediye taşınmazlarının ecri misil karşılığı almadığı ecri misil yani işgaliye kirası kaybı 164 milyon........

© Sonsöz