We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Devlet parasıyla yandaş sendika beslemesi…

3 0 0
13.07.2019

Enflasyona endekslenen ancak üzerinde her türlü Ali-Cengiz Oyunu oynanan enflasyon rakamı oranı düşük gösterilince iktidarın enflasyon ile halkın enflasyonu farklılığı çarşı pazarda feryatlara neden oldu. Yazılı, görsel ve sosyal medya da bu feryatlarla inlerken milli damat hala ‘’tek haneli enflasyondan’’ bahsediyor.

Devlet’ten 3 milyon 500 bin kamu çalışanı ve 12 milyon 500 bin emekli maaş alıyor. Devlet memur ve emeklilere enflasyon oranına bağlı olarak ücret tespit ediyor. Devlet ayrıca büyük kısmı Suriye’li olmak üzere 4 milyon yabancıya da bakıyor. Bu nedenle bütçe açık veriyor her zaman olduğu gibi faturayı emekçiler ödüyor.

Bu nedenle memur maaş zammı yüzde 6, emeklinin maaş zammı ise yüzde 5 olarak tespit edildi.

Ayrıca, Hükümet tarafından 200 bin kamu işçisine de maaş ödüyor. Hükümet işçilere 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 4 zam teklif etti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise, “Enflasyonun yüzde 17 olduğu yerde bize yüzde 5 teklif ediyorlar. Bu teklifin kabul edilebilir bir tarafı yok” dedi.

Enflasyonundan doğrudan olumsuz etkilenen halk kesimini oluşturan işçi, memur ve emekli uygulanan baskı ve sindirme nedeniyle sessizliğini sürdürmektedir. İşin ilginci bunların sendikaları da sessizliğini sürdürüyor. Her yasal eylemi kanunsuz, terör eylem olarak gören güvenlik anlayışı halkı sokağa çıkaramaz hale getirdi.

Avrupa Birliği müktesebatı gereği çeşitli hükümetler zamanında kurulan memur sendikaları AKP döneminde tam bir baskı aracı olarak kullanılmaktadır. Asıl amacı kamu emekçisinin ekonomik ve demokratik haklarını korumak olan sendikacılık bir hafiyelik ve ‘’kendinden olmayanların’’ kamuda tasfiyesine dönüştü. Bu iş için İktidar tarafından desteklenen,........

© Sonsöz