We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Araç muayene ücret gelirleri doğuş gurubu ile Alman ve İngiliz şirketlerine!

2 0 0
17.06.2019

Almancası “Technischer Überwachungs Verein.” Türkçesi ise ‘’Teknik Denetim Kurumu’’ anlamına gelmektedir.Ayrıca, Londra merkezli özel sermayeli fon sahibi Bridgepoint de TÜVTÜRK’ün ortağıdır. Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart 2019 sonu itibariyle 22 milyon 972 bin 552’dir. Bu ballı lokma Alman ve İngiliz şirketleri ile Doğuş Gurubu paylaşmaktadır. Matematiği kuvvetli olan hesabını yapsın!

Araç muayene ücretleri 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi’ne göre tespit edilmektedir. Muayene süresi geçirilen araç için muayene ücreti ile birlikte gecikilen her ay ve kesiri için %5 oranında zamlı olarak tahsil edilmektedir. Örneğin; muayene süresi bir yıl gecikmişse yüzde 60, üç yıl geçmişse yüzde 180 oranında hesaplanacak zam, ücretin aslı ile birlikte ödenmektedir.

2019 YILI İÇİN GEÇERLİ ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ VE CEZASI

2019 yılı muayene ücretleri araç kategorilerine göre aşağıda belirtilmiştir. Bu ücretler her yıl 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesine göre yeniden değerlemeye tabi tutularak artırılmaktadır.

Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler 377.60

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork

ve yarı römork 279.66

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142.78

3 YILDA 297 LİRA 66 KURUŞ NASIL 783 LİRA 54 KURUŞ OLDU?

Yukarıda da belirtildiği üzere yukarıdaki muayene ücretleri TÜVTÜRK tarafından muayene süresi geçen araçların muayene ücretleri her ay için %5 fazlası ile tahsil edilir. Ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir. Cumhurbaşkanı, uygulanmakta olan muayene ücretlerini her beş yılda bir % 20’ye kadar artırmaya veya eksiltmeye yetkilidir. Yukarıdaki fiyatlara KDV dahildir.

ARACIN MI VAR DERDİN VAR!

Araç sahiplerinin derdi sadece bu değil. Yapılan en son değişikliklerle birlikte araç muayene yaptırmama cezaları da artırıldı. Aracınızın muayenesini yaptırmadan trafik memuruna yakalandığınızda başınıza geleceklere........

© Sonsöz