We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni hal yasası enflasyonu düşürmez

3 0 0
31.01.2019

Günlerce tartışılır, komisyonculara gözdağı verilir ama sonra da unutulur gider. Son bir yıldır enflasyon patlayınca ve en büyük suçlusu olarak gıda ürünleri, özellikle de yaş meyve ve sebze ilan edilince yeni hal yasası üzerinde çalışmalar başlandı. Ekonomi ile bağlantılı ne kadar bakanlık varsa işin içinde. Toplantılar, çalıştaylar bunlar üzerine verilen demeçler gırla gidiyor ama ortaya somut bir sonuç çıkmıyor.

Nedeni basit: bu kadar konuşulan değişikliklerle gerçekten fiyatların düşeceğinden hiç kimse emin değil. Dahası üretimden tüketime giden bol aracılı zincirin kırılıp kırılmayacağı da bilinmiyor.

Örnek verilim: Antalya’da üretici hale getirdiği bir kilo domates bir liradan satıyor. Komisyoncu buna en az yüzde 15 komisyon karını ekliyor. Ürün kamyona yüklenip Ankara’ya gönderiliyor. Nakliye ile birlikte Ankara geliş fiyatı 2 lirayı buluyor.

Burada tekrar komisyoncu parası, şehir içi dağıtım masrafı derken bizim bir kilo domatesin manava girişi üç lirayı buluyor. Bunun üzerine de manavın marketin yüzde 25 karı ekleyin, KDV’lerle birlikte domatesin fiyatı 4, 4.5 lirayı buluyor. Bir de organik ise 6 lirayı da geçiyor.

Şimdi amaç bu zinciri kırmak, en başta........

© Sonsöz