We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vatandaş reformları bekliyor (1)

3 0 0
08.06.2019

Yılın yarısı geçti, bayram geçti, seyran bitti, kaybedilecek zaman yok, ekonomiye odaklanalım, kısa sürede olabildiğince devreye sokulsun deniliyor ama gündeme getirilen bu reformların eski dönemlerde olduğu gibi yine tozlu dosyalarda kalmasından kaygılanılıyor.

Bu reform paketinden bugüne kadar sadece kamu bankalarına Hazine’den 28 milyar liralık sermaye aktarımı gerçekleşti. Geri kalanlar ise hayata geçirilmeyi bekliyor. Ekonomideki karamsar gidişata ne kadar derman olur bilemeyiz ama bu reform konularını hatırlatalım:
Kıdem Tazminatı ve BES: Öneri çalışanların kıdem tazminatları ile bireysel emeklilik sistemi (BES) kesintilerini bir fonda birleştirmek. Üzerinde çalışılıyor ama ne işçi ne işveren buna sıcak bakmıyor. Nedeni düzenli ve zorunlu yapılacak bu kesintilerin hem işveren maliyetleri hem de ücretlerden maaşlardan yapılacak kesintileri artıracağı yönündeki hesaplar.

Diğer ana neden ise böyle bir fonda ilk aşamada en az100 milyar, beş yıl içinde de trilyonlarca para toplanacak paranın........

© Sonsöz