We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

MB çalışıyor Hazine yiyor

6 0 0
18.01.2019

Bu paranın yerel seçimlerin finansmanında kullanılacağı iddia edilse de göz ardı edilen Bankanın sağladığı bu kar. Bu karın oluşmasında en büyük etken geçen yıl ekonomide özellikle para piyasalarında yaşanan dalgalanmalar.

Merkez Bankası (MB), bankalara gecelik, haftalık para veriyor, teknik deyime fonluyor. Kur, altın fiyatları ve faiz oynamalarıyla önemli bir gelire ulaşıyor, Bunlar artıkça kar büyüyor. Kurları, faizleri bir gecede fırlayan başka bir memleket olmadığı için bizim MB de karına kar ekliyor.

Şunu belirtelim. bizde olduğu gibi dünyanın hiçbir Merkez Bankası kar etmek için çalışmazlar. Rahmetli ekonomi yazarı, üstat Tevfik Güngör’ün dediği gibi, “merkez bankaları kâr müessesesi değildir. Ne yapalım ki bizim sistemimiz MB’nin kâr etmesine yol açıyor. Sonunda kazanan Hazine oluyor”.

MB’nin en büyük ortağı yüzde 65 ile Hazine. Dolaysıyla Hazine karı alıp gidiyor. Banka, 2014’de 8.6, 2015’de 13.9, 2016’da 9.5, 207’de 18 milyar lira kar edip Hazine’ye aktardı. Bu karlar vergi dışı. Bunlara kurum vergilerini de eklersek MB tek kalemde ödediği kar ve vergilerle hem........

© Sonsöz