We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Market ithal edelim

4 0 0
22.01.2019

Yakın zamana kadar bankalar hedefteydi. Suçları kredi faizlerini düşürmemeleriydi. Ancak gün geldi devran döndü, Merkez Bankası faizleri artırmak zorunda kalınca o gün bugün “faiz eşittir enflasyon” sloganı ağza alınmadı. Hatta “dünya alem ters anlar” diye faiz lafı konuşma metinlerinden çıkarıldı.

Geçen Ağustos ayındaki döviz saldırısının suçlusu gizli bir başkent olarak gösterildi, bu suçlama her dönemde olduğu gibi spekülasyon, manipülasyon kavramlarıyla genişletildi ama inandırıcı olmayınca, gündem değiştirildi, Hazine faizleri aşağıda tutmak için dış borçlanma yoluyla para ithal edilmeye başlandı.

Enflasyonla mücadele derken bir bakıldı kuru soğan fiyatları fırlamış gidiyor, “stok yapıyorlar, fiyat artırıyorlar” denilerek kuru soğancılar hedefe alındı, bakanından, valisine, muhtarından en küçük memuruna kadar devlet seferber oldu, dağ dere tepe en küçük barakada bile kuru soğan avına çıkıldı. Bir iki depo dışında stok amaçlı bir şey bulunamadı. Kuru soğanın hastalık ve yetersiz üretim nedeniyle az olduğu anlaşılanca bu defa memlekette kuru soğan krizi........

© Sonsöz