We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Küçükkaya: Seçmeni unutma

2 0 0
11.06.2019

Programı yönetecek İsmail Küçükkaya’nın deneyimlerine saygı duyarken bu formatının çok sağlıklı yürümeyeceğini söylemek isterim. Farklı bir format yani yayın akışı uygulanması Küçükkaya’nın işini kolaylaştıracaktır.

Hoşgörüsüne sığınarak geçmişte bazı televizyon kanallarında benzeri tartışma programları hazırlayıp yönetmiş biri olarak kendisine tüyolar vermek isterim. Amacımız akıl vermek değil, deneyim paylaşmak.

Program, ilk olarak katılımcıların her birine hiçbir müdahale olmaksızın 10-15 dakika süreyle sadece kendilerini, vaatlerini, mesajlarını anlatacakları, grafik, resim vs. gösterecekleri bölümle başlamalı. Burada katılımcıların gösterecekleri performans çok önemli. Bu seyircide, örneğin konuşmada tekleme, duraksama, sürekli notlara göz atma, diğerin mimikleri, alaycı gülümsemelerle bakma, el kol hareketleri gibi davranışlar açısından önemli izler bırakır. Öyle ki bazen birinin diğerinin gözlerinin içine bakarak konuşması, Özal gibi kalemi gözüne sokarcasına tutması bile ilgi toplayabilir. Böyle gergin ortamda her davranış merakla izlenecektir.

Bu bölüm bittikten sonra katılımcıların anlattıklarının arasından öne çıkan başlıkları kendi sorularıyla harmanlayıp sorma aşamasına geçilmeli. Burada tehlikeli olan katılımcıların birbirlerine soru sorup polemik yaratma girişimleridir. Bu, bir program yöneticisi için en zor anlardır. İki........

© Sonsöz