We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bak postacı sebze getiriyor

2 0 0
14.02.2019

Bildiğimiz şarkıyı:”bak postacı geliyor selam veriyor/Herkes ona bakıyor merak ediyor/Çok teşekkür ederim postacı sana/Pek ucuz sebze getirdin bana” diye söylesek yeridir.

Şimdi internet üzerinden PTT aracılığıyla evinize koli koli sebze gelecek. Nasıl olacak bu işler? PTT web sayfasına gireceksiniz, siparişinizi vereceksiniz, ertesi gün kapınıza postacılar teslim edecek. Fiyatlar tanzim satışlarla aynı ancak kargo ücreti ne olacak, kim ödeyecek, kilo sınırlaması var mı yok mu, belli değil. Göreceğimiz, PTT kargo araçları yüzlerce kilo sebzeyi evlere iş yerlerine taşıyacak.

Eh, araya bir de icra, haciz, ceza, mahkeme karar zarfları sıkışır, ucuz sebzeleri yemenin tadına doyum olmaz.

MİLLİ PAZARDA İTHAL SOĞAN

İşin diğer bir yönü “milli pazaryeri” adıyla internet platformu kuruluyormuş. Platform PTT’nin alış veriş sitesinin genişletilmesiyle gerçekleştirilecek.

Peki, bu milli pazarda ithal gıda ürünler de, örneğin kuru soğan, satılacak mı? O zaman nerde kaldı millilik hatta yerlilik? Ayrıca burası milli ise örneğin bizim semt pazarlarına gayri milli mi diyeceğiz?

Ancak milli pazar yeri sitesine tam geçilmemiş ki (14 Şubat sabahı itibarıyla) bazı indirimler yapılsa da sebze fiyatları tanzim satışların........

© Sonsöz