We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Altındağ’ı Altın İlçe Yapacağız

4 0 0
18.02.2019

Ankara’nın en eski ve en büyük ilçeleri arasında yer alan Altındağ’da seçim yarışı hız kesmeden devam ediyor. İYİ Parti Altındağ belediye başkan adayı Hasan Yalçıntaş’ı gösterdi. Yalçıntaş ailesi Altındağ’a ilk yerleşenlerden.

Merhum Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın kardeşi Hasan Yalçıntaş seçim yarışını ve Altındağlı hemşerilerine yapmayı hedeflediği hizmetlere ilişkin projelerini ilk kez gazetemize açıkladı.

Hasan Yalçıntaş: 1953 yılında Altındağ’da doğdum. Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi mezunuyum. Özel sektör ve devlette uzun yıllar çalıştım. Gençlerbirliği Yıldız takımı, Etlikspor, İskitlerspor, Ankaragücü ve Ankara Demirspor’da futbol oynadım.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nde başlayan çalışma hayatım, Adapazarı Ziraat Donatım Kurumu’nda devam etti. İstanbul’da büyük bir holdingin sinai entegre üretim tesisinde genel müdürlük yaptım. 1986 yılında doğduğum Ankara’ya döndüm. Özel sektörde kendi işimi kurdun. 1999 – 2002 arasında Tarım Kredi Kooperatiflerinin Kuruluşu olan İmece Tarım Makineleri Kurumu’nun Genel Müdürlüğü görevinde bulundum.

Yalçıntaş: İtiraf etmeliyim ki Veysel Tiryaki güzel işler yaptı. Ancak AK Parti çok büyük hatalar yaptı. AK Parti’nin Altındağ’da yaptığı en büyük hata, çok başarılı olan Veysel Tiryaki’yi Altındağ’dan alıp Yenimahalle Belediyesi’nden aday göstermesidir. Altındağ’da Veysel Tiryaki’yi takdir eden bir grup var. Bu gurup AK Parti’nin Veysel Tiryaki’nin gönderilmesine hem kızdı hem de üzüldü. AK Parti’den Altındağ Belediye başkanlığı için 14 aday adaylığı başvurusu yapıldı. Bu adaylar sahaya inip çalışmalara başladılar. Para harcayıp mücadele ediyorlar.

Bunların arasında Altındağ Belediye başkanlığı yapabilecek kapasite de en az 6 kişi bulunuyordu. Bu insanlar geçmişte de AK Parti’ye emek vermiş kişiler. Fakat AK Parti bu adayların hepsini elinin tersi ile iterek aday adaylığına dahi başvurmamış Asım Balcı’yı aday gösterdi. Sonradan öğrendik ki Asım Balcı’ya 8-9 ay öncesinden söz verilmiş. Asım Balcı’nın aday adayı olmadan gösterilmesi AK Parti seçmeninden de büyük bir tepki topladı. Ayrıca Asım Balcı, Altındağ’ı hiç tanımayan bir belediye başkan adayı. Altındağlılar da Asım Balcı’yı tanımıyor.

Yalçıntaş: Özhaseki’nin ismi kulaktan kulağa dolaşırken AK Parti genel merkezinden genel başkan yardımcılarından bir tanesi ile odasında görüşüyoruz fikir alışverişi yapıyoruz. Bende doğru bildiklerimi anlatırım paylaşırım. Bir gün bana bir liste verdi “bu listedeki isimlerden hangisi ile Ankara’yı kazanırız?” diye sordu. Bu isimlerin arasında Özhaseki de bulunuyordu. Bende “başkanım bu isimlerin hiçbirisi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni kazanamazsınız” dedim. Hatta “Özhaseki’yi yapacaksanız benim size bir tavsiyem var Mansur Yavaş’a şimdiden hayırlı olsun deyin mazbatayı da götürün verin” dedim.

Özhaseki Ankara’da tutmadı ama tutmayacağı da belliydi. Ben bunu aylar öncesinde AK Parti genel merkezinde çok çok yetkili bir genel başkan yardımcısı büyüğümüze söyledim.

Ben Ankaralıyım, Ankara’nın yerlisiyim hatta Altındağ’ın yerlisiyiz. Biz Altındağ’ın kurucu ailelerindeniz. Rahmetli babam 1918’de Kırıkkale Keskin’den geliyor 1928’de de Şanlıurfa’dan gelen annemle evleniyor. Annem ile babam evlendikten sonra Altındağ’ın yerleşime açılması ile Altındağ’a yerleşiyorlar. Altındağ’ın yerlisiyim ömrüm Altındağ’da geçti.

Yalçıntaş: Altındağ’ın, Ankara’nın yerlisi olduğumu dile getirmiştim. Altındağ’da amatör olarak Etlikspor, İskitlerspor, İskitlerspor’da yöneticilik yaptım. Profesyonel olarak da Ankaragücü ve Ankara Demirspor’da uzun yıllar oynadım. Ankara........

© Sonsöz