We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu pencereden hiç baktınız mı?

2 0 0
18.02.2019

Anlaşılması kolay değil diyorum ama asıl zorluk anlatmakta… Bazılarına anlatılması ve bazılarının anlaması nerede ise imkansız… Örneğin, Osmanlı’nın son, Cumhuriyetin ilk yani 1. Dünya Savaşı dönemini Atatürk kaç kişiye anlatabilmişti, Atatürk’ten başka kaç kişi anlayabilmişti?

Bugün size içinde yaşadığımız dönemi tabak gibi gözlerinizin önüne sermeyeceğim ama büyük resmin önemli birkaç karesini dikkatinize sunacağım.

Aynı zamanda CIA ajanı’da olan Graham Fuller 2007’de bir kitap yazmış, bu kitap 2008’de “Yeni Türkiye Cumhuriyeti” adıyla Türkiye’de yayınlanmıştı. Ak Parti iktidarına övgüler düzen, Atatürkçüleri yerden yere vuran kitap okuduğumda beni oldukça rahatsız etmiş ve 2011’de bu köşemde kitapla ilgili görüşlerimi anlatmıştım. Eski yazılarıma 1 dakikada girip bulabilirsiniz.

Fuller, Atatürkçülüğü yeriyor, ılımlı İslamı, Kürt açılımı ve kimlik politikalarını, Türkiye’nin Ortadoğu’ya yönelmesini açıkça savunuyor ve bu yolda olan Erdoğan İktidarına övgüler düzüyordu. Arada, yeni dönemde Türkiye, ABD ile bazen karşı karşıya gelecek ama bu Türkiye’nin daha itibarlı olmasını sağlayacak gibi, övücü ama soru işareti........

© Sonsöz