We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Temsili demokrasinin araçlarıyla muhalefet yapmak

23 17 29
wednesday

Yürütme, Meclisin dışında ulaşılamaz bir yerlerde konumlandırıldı. Meclis, yürütmeyi denetleyemediği gibi yasama organı özelliğini de yitirdi. Yukarıdan gelen metinlere yasa numarası veren bir kurum olmanın ötesinde bir anlamı yok. Yargıcın elini vicdanına koyup karar verebildiği günlerse çok eskilerde kaldı.

Temsili demokrasinin yalnızca adı kaldı yadigar. Düzen muhalefeti bunun farkında değil. Ya da daha kötüsü: temsili demokrasinin araçlarını kullanarak bütün bu olumsuzlukların üstesinden geleceklerine inandırmaya çalışıyorlar hepimizi; oyalıyorlar yani…

Komisyonların gündemine bile girmeyeceğini biliyorlar ama gene de yasa teklifleri vermeyi sürdürüyorlar. Çıkarılan yasaların kimi maddelerini iptal etsin diye, Anayasa Mahkemesine; Yürütmenin çıkardığı düzenleyici kuralları ve alınan kararları bozsun diye, İdari yargı yerlerine başvurup duruyorlar.

Yanlış anlaşılmasın: Meclis içinde yaptıkları muhalefetten vazgeçmelerini kimse istemiyor onlardan, bu doğru da olmaz. Ancak etkili ve sonuç alıcı muhalefetin meclis içi ve dışının birlikte kullanılabildiği ortamlarda başarılabileceği gerçeğini 20 yılın sonunda bile göremeyişleri çok kötü.

Nedense görmüyorlar. Daha birkaç gün önce “birlik ve beraberliğimizi Dünyaya göstermek” adına, bütün bu olumsuzlukların sorumlusu siyasi hareketlerle birlik olup, Biden’in soykırım iddiasını kınayan Meclis kararına katkı verdiler. Oysa ayrı açıklama yapsalar hem sorunu kendi anlayışları doğrultusunda özgürce anlatabilirler hem de AKP’nin........

© soL


Get it on Google Play