We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir fotoğraf karesinin ötesi 

25 21 8
01.03.2021

Sosyal medya hesaplarımızda çoğumuz birbirimizin hayatını gözetliyoruz. Hem kendimizi anlatmak için paylaşıyoruz, hem de örneğin hikayeleri izlerken insanların hayatları hakkında fikir sahibi oluyoruz.

Göstermek istediğimiz yönlerimizi paylaşıyoruz, kendimizi nasıl ifade etmek istiyorsak onu öne çıkarıyoruz. Aslında bunda bir abeslik de yok. Benlik sunumunun bir parçası sosyal medya hesapları.

Kişilerin süreçlerine, ergenliklerine, okudukları bölüme, mesleklerine bağlarına dair oldukça geniş bir yelpazede fikir sunuyor bu hesaplar.

Nasıl birisi, sol mu sağcı mı, nerede okuyor, kimlerle arkadaşlık ediyor, cinsel yönelimi nedir… Her bir soruya dair fikir edinmemizi sağlıyor. Hele de çok paylaşım yapan ya da uzunca süredir kullanan biriyse.

Ben bu girişi neden yaptım?

Çünkü geçtiğimiz hafta içerisinde çocukluk arkadaşım sosyal medya hesabından Suriye’den bir hikaye paylaşmış. Gezmek, görmek için gitmemiş oraya. Savaşmak için gittiğini anlatan silahı, kıyafetleri bulunuyordu üzerinde.

Bu yazıyı yazarken Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarını ya da Misak-ı Milli sınırları tartışmak gibi siyasi değerlendirmeleri yapmak amacıyla yazmıyorum. Düzen düzen dediğimiz şeyin hayatlarımızı belirlediğini hatırlattığı için yazıyorum. Hayatın hayhuyunda bazen kaçırıyoruz ama hayatın her alanına, tercihlerimize ve hayallerimize dokunuyor düzen.

O paylaşımı gördüğümde anlık bir şok yaşadım, gün içinde döndüm döndüm baktım o fotoğrafa. Yetmedi bazı arkadaşlarıma, aileme anlattım. Doğrusu inanmakta güçlük çektiğimden değil ama hayatımda ilk kez çocukluğumdan birinin orada bu sebeple olmasının şokunu........

© soL


Get it on Google Play