We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İrlanda Cumhuriyeti'nde sağ koalisyon kuruldu: Seçimden zaferle çıkan Sinn Fein ve Cumhuriyetçiler neden başarısız oldu?

19 17 5
30.06.2020

İrlanda Cumhuriyeti'nde gerçekleşen erken genel seçimin üzerinden beş ay geçti (8 Şubat 2020). Sinn Fein’in seçim sandığından tahmin edilemeyen bir zaferle çıkması, ülke siyasetinde büyük bir şok etkisi yarattı. Partinin eski lideri Gerry Adams’ın yakın geçmişte televizyonlarda sansürlendiği ve partinin ülke içerisinde propaganda faaliyeti yürütmesinin İrlanda merkezi siyasi güçleri tarafından engellendiğini düşünürsek, bu şok etkisinin boyutunu daha rahat bir biçimde anlamlandırabiliriz.

Gerçekleştirilen son erken genel seçimde ise partinin şu anki lideri Mary Lou McDonald, geçmişteki sansür ve baskı ortamından azade daha özgür bir seçim çalışması yürüttü. Bunun Sinn Fein’in seçim zaferine pozitif bir katkı sunduğunu söyleyebiliriz. Ancak yoğun bir baskı ve sansür olsaydı da sol hareketlerin ve cumhuriyetçi güçlerin bu seçimde başarılı olması bekleniyordu. Ülkedeki evsizlik krizi ve emeklilik yaşı tartışmaları işçi kitlelerini yoğun bir biçimde politik olmaya zorlamıştı. Organize olan bu öfkenin Sinn Fein tarafından ne kadar doğru bir biçimde değerlendirildiği ise ayrı bir tartışma konusu.1

İrlanda’daki işçi sınıfının bir temsil krizi yaşadığı tartışmasız bir gerçek, eğer öyle olmasaydı aşağıdaki tarihi sonuçlara rağmen 100 yıldır ülkeyi yöneten sağcı elitler kontrolü ellerine almakta zorlanırlardı.2 İktidar adeta bir sarkaç gibi önce işçi sınıfına görünmüş, aynı hızla tekrar geldiği yere geri dönmüştü. Neticede bugün gelinen durumda (27.06.20) Fine Gael, Fianna Fáil ve Green Party resmi olarak hükümeti oluşturdular ve beş yıl boyunca İrlanda adasında söz sahibi olacaklar.

8 ŞUBAT 2020 ERKEN GENEL SEÇİM SONUÇLARI

Partiler üzerinde anlaştıkları hükümet programını üyelerinin onayına sundular. Bir tarafın üyelerinin bu programı kabul etmemesi koalisyon hükümetinin oluşturulması çalışmalarını tamamen boşa çıkartabilirdi. Bu süreçte özellikle Grenn Party (Yeşiller Partisi) üyelerinden çok fazla tepki ve itiraz yükseldi. Sosyal medyadaki patırtıyı dikkate aldığımızda sanki hükümet kurulamayacakmış ve Yeşiller hareketinin üyeleri bu programı kabul etmeyecekmiş gibi bir hava oluşmuştu. Ancak gelinen noktada estirilen bu rüzgârın yalancı bir rüzgâr olduğu ortaya çıktı. Hükümet programına Yeşiller v oranında destek verdi. Özetle vaatlerine inanmadıklarını söyledikleri iki........

© soL