We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bulharský recept na odstránenie autoritárskeho režimu

16 0 0
08.12.2021

Autor je novinár, pôsobí ako šéfredaktor Kapital Insights. Tento článok je súčasťou projektu #DemocraCE, publikujeme ho v spolupráci s Visegrad/Insight.

Bola to dlhá cesta: možno ani nie tak na relatívnom meradle času, ale skôr na psychologickej, sociálnej a politickej škále. Hoci nám to pripadá ako celá večnosť, trvalo iba niečo vyše roka úplne zvrhnúť vládu vedenú stranou GERB, ktorá Bulharsku vládla takmer celých ostatných 12 rokov.

Nedávne parlamentné a prezidentské voľby, ktoré priniesli nového víťaza a boli druhé v poradí, ktoré všemocný Bojko Borisov prehral, sú prísľubom, že vyvedú krajinu z politickej slepej uličky a vo finále na cestu k vláde nezaťaženej korupciou a pochybnými figúrkami.

Novej strane „Pokračujeme v zmene“, vedenej dvoma obchodníkmi so vzdelaním z Harvardu, sa podarilo získať hlasy rôznorodej skupiny Bulharov, zjednotenej túžbou oslobodiť krajinu z dusivého zovretia GERB-u.

Je to oslnivý, ale náročný prísľub.

Skôr než sa ale dostaneme k tomuto bodu, ohliadnutie do minulosti asi nezaškodí.

Minulý rok to pôsobilo priam nemožne. Bojko Borisov a jeho strana GERB - po 12 rokoch pri moci – so všetkými hoci len formálne nezávislými........

© SME.sk


Get it on Google Play