We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yunanistan yine bir çılgınlık peşinde

1 2 3
28.02.2021

Çok eski tarihten beri yanı başımızda olduğu söylenen bir devlet veya halk. Grecee Yunanlılar. Ben daha çok 112. 15. yy arasında bir tarihte, bölgeye Hindistan’ın Garacin bölgesinden getirilerek yerleştirildiğini ve bize anlatılan eski Yunan tarihi kaynaklarını, hikayelerini veya tarihçilerini devşirme yöntemiyle Yunanlılara entegre edildiğini düşünürüm. Cingan teriminin Osmanlı zamanında bu insanlar için kullanıldığı da söylentiler arasındadır.

Hep söylediğim gibi dış politika bir dinamizm gerektirir. Sürekli güncel olay analizi ve pozisyon alma, ülkelerin harici siyaset belirleyicilerinin olmazsa olmazıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu jeopolitik ve jeostratejik konum dış politikamızın daha analitik ve pragmatik olmasını gerektiriyor. Karabağ ve Kuzey Irak operasyonlarında yaşananlar bize dünyada bölgesel. Bulunduğumuz coğrafyada ise kurulan yeni stratejik ortaklıklarla güç dengelerinin değiştiğini gösterdi.

Geçmişte izlediği politikalarla, dünyanın birçok bölgesinde ve Ortadoğu'nun, 18. ve 19. yy’daki oyun kurucu devleti olan İngiltere Birleşik krallığı. Brexit oylaması ile AB yükünden kurtulduktan sonra, kamu diplomasisinde güçlü olduğu coğrafyaya geri dönüyor. İngiltere yönetimi hatırlayacağınız gibi; Karabağ Savaşı’nda da açıkça Azerbaycan’ı desteklemiş, hatta sonrasında Karabağ bölgesinde mayın temizleme çalışmasına katılmak istediğini duyurmuştu.

Peki bu ne demek oluyor: İkinci Dünya savaşı sonrası Amerika’nın Ortadoğu’da etkin rol oynayarak, savaştan zaferle çıkıp bölgesinde güçlenen SSCB’nin Ortadoğu gölgesine ulaşım yollarını kısıtlaması sonrasında yaşananlar ve özellikle Körfez Harekatları kapsamında yaşadığı başarısızlıklar, Filistin ve Suriye’de izlediği yanlış ve terör destekli politikalarına hep mesafeli durdu. Ayrıca Avrupa Birliği ile yollarını ayırıp kendi Birleşik Krallığına bağlı ulus devleti politika izleyeceğini daha önceki yazılarımızda yazmıştık. 2018 yılının Kasım ayında Paris'te bulunan........

© SiyasetCafe


Get it on Google Play