We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

FDA ile Sağlık Endüstrisinin Kirli Kârlı İlişkileri

1 1 1
25.09.2021

Dünyada onay otoritesi olarak kabul edilen ABD merkezli Gıda ve ilaç dairesi FDA’nın tıp endüstrisiyle olan kirli, karanlık ilişkileri son yüzyılın en büyük sağlık suistimali olarak tarihe not edilecektir.

Çünkü gerek hükümet görevlilerinin, üretici firmaların ve beyaz önlüklülerin çelişkili söylemleri büyük bir oyunun senaryolaştırılarak tüm dünya halklarına ortak bir rol biçildiğini göstermektedir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki tüm sağlık ürünlerinin piyasaya sürülebilmesi için onay alması gerekmektedir. Bu aşamaya gelebilmek için de ilaç, aşı, tıbbi cihaz gibi sağlık ürünlerinin öncelikle denekler üzerinde denenmesi ve negatif ile pozitif sonuçlarının alınması gerekmektedir.

Bu aşamadan sonra her iki veri ilgili onay kurumuna sunularak kullanım izni alabilmektedir. Ancak önemli bir onay kurumu olan FDA, endüstrinin talepleri ve çıkarları doğrultusunda yönetmeliklerde değişiklikler yaparak kamu sağlığını suistimale uğratacak kararlar alarak tıbba olan güvenilirliği ciddi şekilde sarsmıştır.

Bu kararlardan birisi de onay için başvurulan yeni bir ürünün mevcut piyasada olanlara eş değer olmasını ön gören 510 (K) yasasıdır. Covid-19 aşılarına “acil onay” adı altında bu yasaya göre onay verildiği görülmektedir.

Başta FDA olmak üzere tıp endüstrisiyle kirli ilişkiler kuran onay kurumlarının güvenilirliğini yitirdiğini önceki makalede kısaca hatırlatmıştım. Bu makalede ise onay sürecinin kulis faaliyetleriyle belirlendiğine, onay verilen tıbbi cihazların sakatladığı insanların FDA’ya karşı yürüttüğü hukuki mücadeleye ve FDA’nın üretici firmayı nasıl ve neden koruduğuna dair somut örnekler vererek netlik kazandıracağım.

Bayer’in Essure’si binlerce kadını sakatladı

Conceptus şirketinin tasarladığı ve Bayer tarafından 2002’de piyasaya sürülen “Essure” adlı doğum kontrol spirali cerrahi işlem gerektirmeden rahime yerleştirilebiliyor. İlk defa gönüllü Gabriella Avına adında bir hemşireye takılan spiral hiçbir klinik teste tabi tutulmadan doğrudan piyasaya sürülüyor.

Şirket, spirali pazarlayabilmek için de Gaby Avına’ya belli bir ücret karşılığında marka yüzü olmayı teklif ediyorlar ve “manikürden daha kısa sürede yerleştiriliyor” şeklindeki sloganlarla reklam kampanyası başlatılıyor. Kısa sürede birçok kadın rahimlerinin alınmasına kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olan bu cihazı taktırıyorlar.

Spirali taktıranlar kısa sürede kramp, yüksek ateş, doku eklem rahatsızlığı hatta bebek bezi kullanacak derecede adetten daha fazla yoğun kanama sorunları yaşıyorlar.

Kimi hastaların spirali çıkartıldıktan sonra bile kanamalar devam ediyor. Postacı olarak çalışan ve rahmi alınmasına rağmen sağlığına kavuşamayan Angıe Fırmalıno adındaki bir hastanın yaşadıkları ve başlattığı hukuk savaşı FDA ile endüstrinin kirli ilişkilerini somut bir şekilde ortaya koyuyor. İnternette küçük bir araştırma yapan Fırmalıno Facebook’ta “Essure Sorunları” adında bir gurup kurarak kendisi gibi mağdur edilen hastalara ulaşmaya çalışıyor.

Kısa sürede binlerce kadın gruba üye oluyor. Bugün 42 bin 914 üyesi bulunan grup üyelerinden 33 bini ciddi sağlık sorunu yaşarken 9 bininin de rahmi alınmasına........

© SiyasetCafe


Get it on Google Play