We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GARA Harekatı

30 5 5
13.02.2021

TSK. Çarşamba günü 02.55'de Gara bölgesine gece helikopter hücum harekâtı icra etti.

Harekatın icrası Hava Kuvvetleri unsurlarının bombardımanı (F16 ve SİHA’lar) ile başladı ve müteakiben helikopterlerle Özel Kuvvet unsurları indirildi ve daha önce belirlenmiş hedef/hedeflere yönelik harekât başlatıldı.

Alınan bilgilere göre Silahlı Helikopterler de yakın hava desteği sağladı. Harekatın ilk günü iki kahraman yüzbaşımız ve bir kahraman astsubayımız şehit oldu, dört de yaralımız var. Şehitlerimize Allahtan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu arada çok sayıda terörist de etkisiz hale getirildi.

Harekât icra edilen Gara bölgesi neresi ve nasıl bir yer, özellikleri nedir?

Gara bölgesi Zap’ın çıkışından başlayıp, Metina güneyinde yer alan ve Sincar bölgesine kadar giden düzlüklere uzanan bölgenin en yüksek dağ kütlelerinden biridir. Aralarında derin dere yatakları olan yedi sırttan oluşan bir kitledir. Sincar-Zap ve Metina’ya geçişlere imkân sağlar. Aynı zamanda Kandil ve Sincar arasındaki geçişlere de imkan veren stratejik bir bölgedir. Barınmaya imkân veren ve suyu olan bir bölgedir. Gerilla harekâtı için ana üs bölgesi veya yedek/ tali üs bölgesi olarak kullanılmaya uygun bir bölgedir. Saklanmaya, gizlenmeye, gerilla harekâtına (baskın, taktik akın, pusu vb.) müsaittir. Bu bölge KDP........

© SiyasetCafe


Get it on Google Play