We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AKP'nin HDP 'Projesi' tutmazsa, dinleyeceği şarkı "Bye Bye Happiness'

13 2 2
02.03.2021

Geçtiğimiz günlerde MHP lideri Devlet Bahçeli önce HDP’nin kapatılmasını istemiş, sonrasında ise “Hazine yardımı” ile ilgili kısıtlama önerisi ile kıskacını biraz daha daraltmıştı.

Arkasından AKP’den sürekli artan dozajdaki HDP eleştirileri geldi…

Bu yaşanan gelişmelerin hemen ardından gerçekleştirilen 2 ayrı büyük operasyon ile içerisinde çok sayılı HDP’li yöneticinin de yer aldığı çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Adeta bir “El” HDP üzerinden kurgulanan bir senaryo için düğmeye basmıştı.

Zira tam da bu esnada “HDP içerisinden 2 ayrı partinin çıkması” şeklinde özetlenecek bir senaryo da Ankara kulislerinde konuşulmaya başlandı.

Bu senaryoya göre HDP içerisindeki “Sol-Seküler” kanat HDP’den ayrılan Kars Eski Belediye Başkanı Ayhan Bilgen öncülüğünde, HDP içerisinde bulunan ve “İslami-muhafazakar” çizgiye daha yakın kanat ise Altan Tan önderliğinde 2 ayrı parti ile yapılanacaktı.

Tüm bu gelişmeler art arda yaşandıktan sonra Bahçeli bir kez daha ve bu sefer “Hayati önem arz ediyor” diyerek grup toplantısında HDP’nin kapatılması için çağrıda bulunurken, HDP Eş Başkanı Mithat Sancar’dan ise “Kürtçe resmi dil ve eğitim dili olarak kabul edilmelidir” çıkışı geldi.

HDP Eş Başkanı Mithat Sancar’ın ortada konu ile ilgili bir tartışma yokken, hem de HDP “Kapatılma” çağrıları ile kıskaca alınmışken böylesi hassas bir konuda çıkış yapması 2 açıdan önemli.

Birincisi Mithat Sancar, yazımızın girişinde ortaya koyduğumuz son dönemdeki gelişmeler sonrasında tabiri caizse “Kafası karışan” ve bu “Kafa karışıklığı” özellikle DEVA PARTİSİ ve GELECEK PARTİSİ’nin bölge seçmeni üzerine yoğun pres yapması ile anketlere de oy düşüşü olarak yansıyan parti tabanını yeniden konsolide etmek üzere tabanına bir mesaj gönderdi.

İkincisi ise HDP varoluş temeli olan konularda “Şartlar ve baskılar ne olursa olsun” fikri olarak değişmeyeceğini ve geri adım atmayacağını da bu açıklama ile gösterdi. Bu açıklama ile HDP aslında “Bizi kapatmakla tehdit etseniz, yöneticilerimizi tutuklasanız, Hazine yardımından mahrum da bıraksanız biz bu görüşlerimizden ve taleplerimizden vaz geçmeyeceğiz, sistemle uzlaşmayacağız” mesajını verdi.

Bu şu açıdan da önemli; bu açıklama bize gösteriyor ki HDP “Kapatılma” kararına da gayet hazırlıklı ve yerine geçmişte pek çok örneği olduğu gibi hemen yeni bir parti kurulacak ve daha önce kapatılıp birbirinin ardına açılan HEP,DEHAP,HADEP,BDP gibi partiler nasıl ki çizgisel ve söylemsel bir değişikliğe gitmediyse HDP’nin yerine sadece parti binalarında tabela değiştirerek kurulacak bu yeni parti de aynı söylem ve siyasete kaldığı yerden devam edecek.

Tabii bu durum aslında “HDP içerisinden çıkartılması planlanan” -Bakınız “PLANLANAN” ifadesini gayet bilinçli kullanıyorum, zira HDP içerisinden 2 ayrı........

© SiyasetCafe


Get it on Google Play