We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CIA’dan Kongo’ya Caz Festivali

2 1 1
19.09.2021

Susan Williams, Londra Üniversitesi İleri Araştırmalar Okulu araştırma görevlisi ve öğretim üyesiydi. İstihbarat örgütleri, gizli operasyonları üzerinde çalıştı. Bilim insanı kimliği ile ABD ve BM arşivlerinde titiz araştırmalar yaptı.

Yayınlanan her kitabı ilgi topladı. Dikkatlerin odağına oturdu. Afrika ve özelinde Kongo’yu işleyen eserleriyle bazı bilinmeyen - sır kabul edilen! - önemli olayların üzerindeki sis bulutlarını kaldırmaya çalıştı. Hatta BM Genel Sekreteri, İsveçli diplomat Dag Hammarskjöld’ın ölümünü irdeleyen ‘Who Killed Hammarskjöld?’ - ‘Hammarskjöld’u Kim Öldürdü?’ - kitabı ile yeniden açılan soruşturmaya ciddi katkı sağladı.

- Bayan Williams, CIA’nın Afrika’daki Faaliyetlerini Araştırdı… -


Bayan Williams, Afrika ve Kongo’daki CIA faaliyetlerini inceledi, mevzu seçti. - Şimdiye kadar hiçbir eserinin Türkçe’ye çevrilmemesi de, konuyla ilgilenen kişi ve çevreler için kayıptı! - Susan Williams, son kitabı ‘White Malice’ (2021) - ‘Beyaz Kötülük’! - ile yeni gizem peçesini araladı. Dünyaca ünlü caz müzisyeni, kornet ve trompet sanatçısı Louis Armstrong’un CIA tarafından nasıl kullanıldığını anlattı. Williams, BM Arşivleri’ndeki araştırmalarında, ABD’nin Afrika’da halkla ilişkiler çalışmaları sırasında Armstrong’u tam bilgilendirilmediğini ortaya çıkardı. Sanatçı, kendi anlayışına aykırı politikaya hizmet etmişti. Tanımlamanın tam anlamıyla ‘Truva Atı gibi kullanıldı’! Gizli örgütün 1960’lı yıllarda planladığı Batı ve Orta Afrika’daki ‘örtülü operasyonları’nın mahrem amaçlarını bilmeden hizmet etti.

CCF (Congress for Cultural Freedom) Genel Sekreteri Nicolas Nabokov

Susan Williams, ünlü caz sanatçısı Armstrong’dan nasıl yararlanıldığını en ince noktasına kadar yazdı. ‘Bilseydi, dehşete düşerdi’ ifadesini de sarf etti.

- Armstrong’un Mihmandarı CIA’nın Kongo İstasyon Şefi’ydi… -


1960’ın Kasım’ında, ABD Dışişleri Bakanlığı, bazı ünlü sanatçılarının katılacağı Afrika turnesi düzenledi. Amacı, ABD’nin Afrika ülkelerindeki imajını düzeltmekti. 3 aylık süreci kapsıyordu. Louis Armstrong, yanına ünlü orkestrasını ve eşini de aldı. Mihmandarlığına ABD’li diplomat verildi. En zengin mekânlarda konakladı. Bin bir gece masallarını andıran konforla gözü boyandı.

Kongo’nun başkenti Léopoldville'de, lüks lokantada, Louis Armstrong, eşi, ABD Büyükelçiliği’nden üst düzeyde diplomat ve kalabalık grup görevliyle akşam yemeği yedi. Davet sahipliğini ABD’nin Kongo Büyükelçiliği adına masadaki hariciyeci yaptı. Diplomat görünümlü kişi, CIA’nın Kongo İstasyon Şefi Larry Devlin’di. - Diğer misafirler de istihbarat görevlileriydi! - Devlin başında beri yalan söyledi. Asıl görevini sakladı. Son derece başarılıydı. ‘Soğuk savaş döneminin en mühim/hayati operasyonlarını kolaylaştıran çok mahrem bilgileri ele geçirmesiyle/ulaşmasıyla tanın(ır)dı!’

- Katanga Eyaleti, Dünyanın En Zengin Uranyum Rezervine Sahipti… -


Kongo odaklı operasyonun gerçekleştirilme sebebi: Ülkenin en zengin eyaleti Katanga ‘nın yöneticileri ile samimi/sürekli ilişki kurabilmekti. Bölgede Armstrong’a yoğun sevgi ve sempati halesi mevcuttu, kullanılacaktı. Eyalet, zengin maden kaynaklarıyla ünlüydü. Çok stratejik malzeme olağanüstü kaliteli uranyum rezervlerine sahipti. Bölgede 1.500 ton uranyum bulunduğu hesaplanmıştı.

CIA'nin Kongo İstasyon Şefi Larry Devlin

Kongo’da yapılan ilk demokratik seçimleri kazanıp Başbakanlık koltuğuna oturan Patrice Lumumba suikasta uğradı. Armstrong’un ziyaretinden 2 ay sonra Katanga’da öldürüldü. Williams’ın kaydettiğine göre CIA, Lumumba’yı ortadan kaldırmayı planladı. ABD’nin görüşüne göre başbakan, Sovyetler Birliği’ne paralel politika izliyordu. Sovyet danışmanların etkisi altındaydı. Makamında, askerler tarafından gözetim altına alındı. Evinde göz hapsinde tutuldu. CIA’nın desteklediği askeri lider Mobutu Sese Seko’nun kontrolünden çıktı. Sonra ağır işkencelerden geçirildi ve katledildi.

Katanga’da son nefesini verdi. Williams’ın ulaştığı belgelere göre, eyalet yöneticileri ve -........

© SiyasetCafe


Get it on Google Play