We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Güvenli bölge (*)

32 0 0
18.01.2019

Trump yine bir tweet attı ve Türkiye’de yine tansiyon zirve yaptı. Bu tweetinde Trump bölgedeki üç aktörü doğrudan muhatap alıyordu.

Birinci muhatap, IŞİD idi. Trump, çekilmede kararlı; Dışişleri Bakanı Pompeo da bunu teyit ediyor. Ancak Trump, Suriye’den çekilseler de IŞİD’i vurmaya devam edeceklerini her seferinde tekrarlıyor. IŞİD’in dağılan güçlerinin bir araya gelmesi ve eskisi gibi büyük bir tehdide dönüşme olasılığının belirmesi halinde Irak’tan da IŞİD’i vuracaklarının işaretini veriyor. Dolayısıyla IŞİD, ABD’nin hedef tahtasındaki önceliğini koruyor.

İkinci muhatap, Türkiye idi. Trump, eğer Kürtleri vurursa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceklerini (devastate) söyledi. Trump’ın alışılagelen diplomatik dilden uzak olduğu biliniyordu. Ancak bu kadar açıklık (!) Trump için bile fazla sayılabilirdi. Trump’ın açıklamalarına Türkiye’de iki tür cevap gösterildi. İktidara yakın medyada ve muhalefet temsilcilerinde sert bir tepki vardı. Trump “sahte kabadayı”ya benzetildi ve sözleri “Türkiye’ye küstah tehdit” olarak nitelendi.

Alttan almak

Buna mukabil iktidar kanadında daha soğukkanlı bir tavır söz konusu oldu. Cumhurbaşkanlığını temsilen konuşan yetkililer, Trump’ı yanıtlarken, özellikle Türkiye’nin Kürtler ile herhangi bir sorunu olmadığının altını çizme gereği duydular. Türkiye’nin Kürtlere değil, PKK’ye ve onun Suriye’deki uzantısı olan PYD/YPG’ye karşı olduğunu vurguladılar. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na göre de, stratejik ortakların sosyal medya üzerinden tartışmaları doğru bir yöntem değildi. Hülâsa iktidar, Trump ile üst perdeden bir diyaloga girmedi ve bunun yerine alttan almayı tercih etti.

Trump’ın mesajının üzerinden çok geçmeden Erdoğan, Trump ile görüştü. Washington’dan Suriye’de durdukları yeri ve öncelikleri Ankara’ya anlattıklarına ilişkin bir açıklama yapıldı. Başkanın görüşmede, Türkiye’nin Kürtlere ve diğer SDG unsurlarına kötü muamele etmemesinin ABD için taşıdığı öneme değindiği ve........

© Serbestiyet