We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Alman Polis Teşkilatındaki Neonazi şebeke ve çekilmeyen iflas bayrakları

12 1 12
17.01.2019

NSU: “Nasyonal Sosyalist Yeraltı” isimli terör örgütünün kısa ismi. Türkiye’deki birçok kişi için “NSU” yabancı bir kelime. NSU ile ilgili münhasıran yazılmış Türkçe bir kitap, Türkçe çekilmiş bir belgesel, Türkiye’deki akademisyenler tarafından yürütülmüş bilimsel bir araştırma ya da popüler yazı dizileri yok. Türkiye kamuoyu açısından “NSU”, tabiri caizse hiç var olmamış bir cinayetler silsilesinin çok uzakta kalan, sisli ismi. Oysa bu korkunç terör örgütü, Almanya’da 2000 ila 2011 yılları arasında bilindiği kadarıyla 8’i Türk, 9 kişiyi tamamen ırkçı gerekçelerle öldürdü.

Cinayetlerin arkasında sayısız skandal vardı. Bu skandallar arasında, Alman iç istihbarat kurumu olan Anayasayı Koruma Dairelerinin NSU ağıyla ilişkileri, “imha edilen” dosyalar, cinayet mahallinde bulunan muhbirler ya da NSU cinayetlerine göz yuman “güvenilir kişi”ler yer alıyordu. 2011 yılında NSU “tesadüfen” ortaya çıkana kadar kurbanların aileleri bizzat ırkçı bir suçlama mekanizması dahilinde senelerce izlenmiş ya da defalarca sorgulanmış, “mağdur”dan “potansiyel fail” konumuna itilmişlerdi.

Bütün bu skandalların işleyen bir hukuk devletinde nasıl gerçekleşebildiği sorusu henüz açıklığa kavuşturulamadan 2018’in temmuz ayında, 5 senedir devam eden NSU davası karara bağlandı. 438 duruşma sonunda mahkeme, örgütün “yaşayan tek üyesi” olduğu iddia edilen Beate Zschaepe’ye ömür boyu hapis cezası verdi. Diğer sanıklar Ralf Wohlleben 10 yıl, Andre Emminger 2.5 yıl, Holger G., 3 yıl ve Carsten S. 3 yıl gibi cezalarla terör örgütüne yardım ve yataklığın ardından davayı birer “kahraman” olarak tamamladılar. İçlerinden bazıları şu an özgür. NSU’nun Çeska 83 tip silahla güpegündüz infaz ettiği Enver Şimşek, Abdurrahim Özüdoğru, Süleyman Taşköprü, Habil Kılıç, Mehmet Turgut, İsmail Yaşar, Theodoros Boulgarides, Mehmet Kubaşık, Halit Yozgat ve Michele Kiesewetter ise mezardalar. Irkçı şiddetin kurbanlarının yakınları için her yeni gün, cevabı bulunmamış sorularla boğuşmak anlamına geliyor.

NSU 2.0’den Tehdit: “Kızını Katledeceğiz”

Fakat NSU’nun bir türlü yakasını bırakmadığı biri daha var: Seda........

© Serbestiyet