We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Muhafazakâr gençlikte yeni seküler gedik: K-Pop

68 3 10
18.02.2019

Said Ercan, İslâmî kesimin Twitter’ı etkili bir şekilde kullanan isimlerinden biri... Daha çok dijital alan ve sosyal medya üzerine yazan Ercan’ın Twitter’daki takipçi sayısı 1 milyonu geçiyor. Uluslararası Sosyal Medya Derneği’nin (USMED) başkanlığını da yürüten Ercan, siyasi pozisyon itibariyle iktidara eleştirel sözü olmayan bir organik aydın gibi görünüyor.

Said Ercan’ın 9 Şubat’ta Twitter üzerinden paylaştığı bir “zincir”, muhafazakâr gençliği yaygın bir biçimde etkisi altına aldığını söylediği ve “büyük tehlike” olarak nitelediği Kore popu (K-Pop) ile onun önde gelen temsilcisi BTS grubuna dairdi.

Doğrusu ben o zinciri okuyana kadar, adı hariç K-Pop hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Daha ilk cümleden, bu müzik türünün ve onun temsil ettiği değerlerin özellikle imam hatipli genç kızları etkisi altına aldığını öğrenince, zincirin tamamını okudum. Şimdi de kısalttığım halini sizin dikkatinize sunuyorum:

“Bir nesil yaratıyorlar”

“Güney Koreli BTS grubu proje bir gruptur. Bu tweet altına bana yüzlerce hakaret gelecek, kimseye laf dedirtmezler, özellikle imam hatipli genç kızlar bu grubu deli gibi seviyor ve toz kondurmuyor, muhtemelen grup üzerinden bazı ikna teknikleri yapıyor olabilirler.

“Grubu dünyaya tanıtan kişi Allen DeGeneres oldu. Amerika’da dünyaca popüler Ellen Show’u sunuyor ve daha önce bir erkekle evlenmiş boşanmış Portia de Rossi ile kadın kadına evlilik yaptı. BTS 7 ay arayla Ellen Show’a 2 kez katıldı bundan sonra dünya tanıdı.

“Grubun üyeleri cinsiyetlerini tanımlarken kendilerini ‘tüm cinsiyetlere eşit mesafede’ olarak tanımlıyorlar. Güney Kore’de son dönemde erkeklerin de makyaj yapması moda haline geldi. Grubun açılımı ARMY (gençlik için tapınılası gençlik temsilcisi) anlamına geliyor.

“Bu etki altındaki çocuklara cevap verilmesini ve hakaret edilmesini doğru bulmuyorum, onlar muhtemelen bir şekilde büyüleniyorlar ve sevgi depoları doluyor. Bilim insanları psikologlar ve imgebilimcilerin bu grubu ve bu grup üzerinden yönetilen projeyi acil çalışmaları gerekiyor!

“Bir nesil yaratıyorlar. Bu çocuklarımızdan 1 kişiyi kaybetme lüksümüz yok, onlar yavrularımız, tehlike büyük!

“Vallahi proje çok büyük. Buradan sesim kime ulaşıyorsa bu kardeşlerimize yardım edelim, bunlar bizim evlatlarımız, kişiliklerini kimliklerini kaybediyorlar. Bana mesaj atanlara ve yorum yazanlara bakın, ne kendi adı var ne resmi var, çocuklarımız elimizden........

© Serbestiyet