We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gülen’in yanıbaşındaki “İ. K.” ‘büyük cezaevi isyanı’ için plan yaptı mı?

50 1 2
26.11.2018

Eski Zaman muhabiri, gazeteci Ahmet Dönmez, 9 Kasım’da kendi bağımsız internet sitesinde “’Cezaevlerini kana bulayacak isyan planı son anda önlendi’ iddiası” başlığıyla çok ilginç bir haber yayımladı. Dönmez, Gülen Cemaati’nin içinden aldığı bilgilere dayandırdığını söylediği haberinde, 24 Haziran 2018 seçimlerinin gecesi için planlanan girişimin, doğrudan doğruya Pensilvanya’daki kampta yaşayan ve Gülen’in “mahrem hizmetler” dairesinde yer alan İ. K. adlı (kod adı Sezai) biri tarafından organize edildiğini öne sürüyordu:

“Hizmet Hareketi aylardır önemli bir gelişme ile çalkalanıyor. Cemaatin neredeyse bütün üst kadrosunun bildiği bir takım iddialara göre, cezaevlerinde binlerce insanın ölümü ile sonuçlanabilecek bir isyan girişimi tertip edildi. En az komplonun kendisi kadar önemli olan tarafı ise kanlı planın bizzat hareketin lideri Fethullah Gülen’in yaşadığı kampın içerisinden organize edildiği iddiası. Son anda Gülen tarafından haber alındığı ve önlendiği belirtilen bu girişimin arkasındaki ismin ise ‘Sezai’ kod adlı İ.K. olduğu öne sürülüyor. Yıllarca ‘mahrem hizmetler’ içerisinde üst düzey görevler yaptığını öğrendiğim İ.K.’nın, Pensilvanya’daki kamptan Gülen’den habersiz bir şekilde ama onun adını kullanarak Türkiye’deki bazı şahısları aradığı ve cezaevlerinde isyan tertiplediği ileri sürülüyor. Buna karşılık İ.K. cephesi, bunun bir iftira olduğunu ve cemaati sarmış bir hain grubun kendilerini tasfiye etmeye çalıştığını savunuyor.”

Ahmet Dönmez: ‘Başbakan’a soru soran muhabir...’

Haber, Gülen Cemaati içinde çok kuvvetli bir yankı buldu. Çünkü Ahmet Dönmez, Cemaat içinde 15 Temmuz’dan önce olduğu gibi 15 Temmuz’dan sonra da ciddiye alınan ve saygı gösterilen bir gazeteci... Sessizce işine odaklanan bir muhabir olarak birkaç yıl öncesine kadar kamuoyunda fazla bir bilinirliği yoktu, ta ki 2014 Şubat’ında dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’a, azarlanmayı göze alarak (ki öyle oldu) birkaç soru sorana kadar... O andan itibaren kamuoyunda, bir Zaytung haberi tınısı verecek şekilde “Başbakan’a soru soran gazeteci...” diye anılmaya başladı. (Soru 17-25 Aralık sürecine dairdi. Ahmet Dönmez daha önce Uludere olayıyla ilgili olarak sorduğu bir soru nedeniyle Başbakan Erdoğan tarafından yine azarlanmıştı.)

Bir süredir yurtdışında, İsveç’te yaşayan Ahmet Dönmez, özellikle 15 Temmuz’dan (2015) sonra ABD’de kurulan TR724 adlı internet sitesinde kaleme aldığı 15 bölümlük “Cemaat 15 Temmuz’un Neresinde?” başlıklı diziyle çok dikkat çekti. (TR724, Gülen Cemaati’ne mensup kişilerce 15 Temmuz’dan sonra yurtdışından yayın yapan internet sitelerinin başta geleni; onu, Cemaat’in yarı-resmi yayın organı diye tanımlamak da yanlış olmaz.)

Zor soruları Cemaat’e de soran gazeteci...

Ahmet Dönmez, zikrettiğim yazı dizisinin son bölümünde 15 Temmuz’u, “Erdoğan-Ergenekon-Cemaat........

© Serbestiyet