We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Diyanet’in ‘Ortak nitelik kaybı’ ölçüsüyle ihraç ettiği imamlar

34 0 0
22.08.2019

DW Türkçe, 10 Ağustos’ta Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) son zamanlarda hız verdiği imam ihraçlarını konu alan ve ihraç edilen imamlarla konuşmalara dayandırılan bir haber yayımladı. (Böyle haberler, malum, artık sadece “kökü dışarıda” haber kuruluşlarıyla “iltisaklı” gazeteciler tarafından yapılıyor.)

Habere göre bu ihraçların çok büyük bir bölümünde hep aynı gerekçeye baş vuruluyor: “Ortak nitelik kaybı...”

Bu, iktidarın ve iktidar kurumlarının son yıllarda icat ettiği ya da var olanları ihtiyaca uygun olarak yeniden ürettiği sayısız muğlak tanımlardan sadece biri. Bu muğlak tanımlar (listenin başına tabii ki “iltisaklı”yı koymak gerekir), iktidar ve iktidar kurumları tarafından yasallık ve meşruiyet kılıfı olarak kullanılıyor ve bu sayede sayısız adaletsizlik gûya keyfi olmaktan çıkartılmış oluyor.

Diyanet’in ölçüsünün kabul edilebilir boyutları

Aslında, DW Türkçe’nin haberinde de yer verildiği gibi DİB Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'un 9. Maddesinde atanmalarda "ortak nitelik" aranıyor. Buna göre, “Dini öğrenim şartı esas alınan unvanlara atanacak kişilerin itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslâm törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklinde ortak nitelik taşıması" gerekiyor.

Olabilir, Diyanet de bütün kurumlar gibi çalışanlarında belli nitelikler arayabilir ve işe alımlarda o ölçüleri uygulayabilir. Yeter ki uygulama adalet, nesnellik ve liyakat temelinde yürüsün. (Hatta daha ileri gidip -iştigal alanının özel niteliğini göz önünde bulundurduğumuzda- Diyanet’in belki buna en fazla hakkı olan kurumların başında geldiğini de söyleyebiliriz.)

Fakat Diyanet bu ölçüleri uygulayarak bir imamı atamışsa bizim de şunu söyleme hakkımız........

© Serbestiyet