We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AK Parti geri dönüşü olmayan yolda mı? Evet!

103 1 0
20.06.2019

Etyen Mahçupyan’la birlikte sunmaya başladığımız yeni televizyon programı Yüz Yüze’nin ilkinde “AK Parti geri dönüşü olmayan yolda mı” sorusuna cevap aradık. (Yüz Yüze, 1 Temmuz pazartesi gününden itibaren her ayın ilk pazartesi günü TV5 ekranlarında olacak.)

Bu soruya her ikimiz de “imkânsız gibi” diye özetleyebileceğim cevaplar verdik. Ben bu yazıda, neden öyle düşündüğüme dair programda dile getirdiğim görüşleri özetlemek ve bazı ilaveler yapmak istiyorum.

Konuyu güncelle ilişkilendirmek ve biraz daha somutlaştırmak için soruyu şöyle soralım: Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), kendisini, mesela Ahmet Davutoğlu’nun demokratik içeriğine kimsenin itiraz etmediği “manifesto”su yönünde değiştirebilir mi?

Burada tabii her şeyden önce parti liderliğinde ve teşkilatta bu yönde bir iradenin ortaya çıkması lazım. O yoksa zaten böyle bir tartışmayı açmanın anlamı olmaz. Dolayısıyla soruyu şöyle ifade etmek daha doğru olacak: AK Parti, kendisini, mesela Ahmet Davutoğlu’nun demokratik içeriğine kimsenin itiraz etmediği “manifesto”su doğrultusunda değiştirmeye karar verse, bunu hayata geçirebilir mi?

Benim, sorunun televizyon programındaki versiyonuna da, bu haline de cevabım değişmiyor: Bu yönde net bir irade olsa bile neredeyse imkânsız!

Neden böyle düşündüğüme dair argümanlarımı iki başlık altında toplayacağım: AK Parti’nin mevcut siyasi çizgisinden kaynaklanan güçlükler ve değişimin mevcut liderlikle gerçekleştirilmesi mecburiyetinden kaynaklanan güçlükler.

Mevcut siyasi çizgiden kaynaklanan güçlükler

“Dava siyaseti”ni değiştirmenin güçlükleri: Altı çok çizilmiş, derinleştirilmiş, ideolojik kılıf giydirilmiş (dava haline getirilmiş) siyasi çizgileri değiştirmek, toplumsal talepleri karşılamaya odaklanmış daha iddiasız siyasi çizgileri değiştirmekten çok daha zordur. Çünkü bu tür siyasi çizgiler fazlasıyla inanç yüklü hale gelmişlerdir ve biraz abartıyla, böyle siyasi çizgilerde değişime gitme çabasını neredeyse dinde reform yapma çabasıyla kıyaslayabiliriz. Toplumsal taleplere odaklı siyasetler ise maneviyata değil “dünyevi hayat”a dairdir ve dolayısıyla oralardan dönüş çok daha kolaydır.

AK Parti’nin mevcut siyasi çizgisinin, değiştirilmesi çok daha zor olan ideolojik-dava siyaseti kategorisinde yer aldığı muhakkak. Bu parti,........

© Serbestiyet