We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

15 Temmuz sonrasında OYAK neden teğet geçildi? (2)

51 1 0
01.08.2019

Geçtiğimiz pazartesi Serbestiyet’te yayımlanan “15 Temmuz sonrasında OYAK neden teğet geçildi?” başlıklı yazımla ilgili olarak Murat Bilgin adlı okurum şöyle bir eleştiri göndermiş:

“15 Temmuz sonrası sizin tabirinizle ‘Hallaç Pamuğu (!)’ harekatını anlatmışsınız da, acaba sahaya inip sonuçları konusunda bir araştırma yapma gereği duydunuz mu? MSB Üniversitesinden mezun subayların kalitesini! Asker hastanelerinin kaldırılmayısıyla oluşan askeri doktor eksikliğinin etkilerini, YAŞ'taki sivil oranının artmasının yansımalarını?.. Sizin düşünceniz belli, ‘askeri vesayeti bitiriyoruz bahanesiyle’ bütün kurumları ‘Hallaç Pamuğu’ gibi atalım, çanına ot tıkayalım, kimseyi dinlemeyip bildiğimizi okuyalım... Ne diyeyim Allah yardımcımız olsun...”

Murat Bilgin’in eleştirisinden anlıyorum ki, OYAK yazılarını kalem alırken derdimin ve bakış açımın ne olduğunu iyi anlatamamışım.

Asıl meselem, AK Parti’nin çelişkisini göstermek

Doğru, ben, bir ülkenin ordusunun bu kadar büyük bir iktisadi organizasyonun sahibi olmasını ve onu yönetmesini doğru bulmuyorum, fakat dediğim gibi, bu yazıları esasen meselenin başka bir boyutuna dikkat çekmek için yazıyorum, o da şu: Diyorum ki, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), OYAK’ı vesayetsiz bir demokrasinin önündeki engellerden biri olarak gördüğü halde, 15 Temmuz’da yakaladığını düşündüğü meşruiyet zemininde başka her şeyi “hallaç pamuğu” gibi attı da buraya neden hiç dokunmadı?

Ayrıca bu soruyu sormak, 15 Temmuz’dan sonraki “hallaç pamuğu harekâtı”nın bütün unsurlarını onayladığım anlamına gelmez. Mesela 15 Temmuz’un hemen ertesinde Yüksek Askeri Şurâ’nın “sivilleşmesi” tartışmaları sırasında, okurum Murat Bilgin’in şimdi vurguladığı sakıncaya ben de işaret etmiş, şöyle yazmıştım:

“Yüksek Askeri Şûra’daki değişikliklerden sonra, terfilerde siyasi iktidar belirleyici bir pozisyona gelmiş durumda. Peki, iktidarın atamalarda liyakat yerine kendine yakınlık-uzaklık ölçüleriyle hareket etmeyeceğinden nasıl emin olacağız?” (Serbestiyet, 3 Ağustos 2016).

AK Parti’nin OYAK konusundaki gerçek fikri

Bu yazıların temel sorusu, “AK Parti’nin OYAK’la ilgili bakışı böyleyken, 15 Temmuz’un yarattığı zeminde neden oraya da el atmadı” olduğunu göre, AK Parti’nin bu kuruluşla ilgili temel değerlendirmesine biraz daha ayrıntılı olarak bakalım...

Hemen aklımıza, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ne zaman OYAK konusu açılsa, AK Partili........

© Serbestiyet