We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Gerçek’in başına gelen en büyük felaket: Deep fake (derin sahtelik)

33 0 0
19.09.2019

Kendinizi bir an için ünlü bir siyasetçi olarak düşünün... İnternette, 10 yıl önce basına kapalı bir toplantıda yaptığınız bir konuşmanın kaydı olduğu söylenen bir videoyla karşılaştınız... O konuşmada neler söylediğinizi hatırlıyorsunuz, fakat videoda ne o gün ne de bugün asla dile getirmeyeceğiniz fikirleri art arda sıralıyorsunuz.

Videoyu izlerken, kendi kendinize sorduğunuz bütün sorulara “evet” cevabı veriyorsunuz: Evet, bu benim 10 yıl önceki halim... Evet, sesim aynı... Evet, dudak hareketleriyle sesler arasında hiçbir uyumsuzluk yok... Evet, bu konuşan benim, fakat ben asla bu cümleleri kurmamıştım.

Doğru, kurmamıştınız ama, muhtemel tekzipleriniz muhtemelen sadece o gün o toplantıda sizi dinleyenleri ikna etmede işe yarayacak. Geri kalanların size düşman olanları videonun sahte olma ihtimalini hesaba katmayıp ânında sizi gömecek, sizi sevenler de ölümcül bir ikilemle karşı karşıya kalıp kendilerine şu soruyu soracak: “Acaba izlediğim video bir ‘deep fake’ (derin sahtelik) üretimi mi, yoksa bizim adam gerçekte bu muymuş?”

Bu çaresizlik kaçınılmaz, çünkü üretilen sahtelik o kadar “gerçek” ki, onun gerçek olmadığını ispatlayabilecek bir teknolojiye henüz sahip değiliz.

Teknoloji yazarı Gavin Sheridan şunları söylerken tamamen haklı: "Hali hazırda kutuplaşmış ve aşırılıkların kol gezdiği sanal ekosistemde, bu teknolojinin tam olarak yerleştiğinde olabilecekleri düşünün. İnsanlar gözlerine ve kulaklarına inanmayı bırakacaklar." (BBC Türkçe, 14 Ağustos 2019).

Fotoğraftan hatta tablodan video üretimi

Deep fake, fotoğraftan (hatta tablodan) yüksek gerçekçiliğe sahip sahte videolar üretilmesine olanak sağlayan bir teknoloji.

Geçtiğimiz ay BBC, internette viral olan bir deep fake videosu üzerinden konuyu yeniden gündeme getirdi. 2008 tarihli videonun orijinalinde Bill Hader adlı ABD’li komedyen bir talk show’da oyuncu Tom Cruise’un taklidini yapıyordu. Videonun 11 yıl sonraki deep fake teknolojisi uygulanmış halinde ise Bill Hader’ın yüzü bir anda Tom Cruise’un yüzüne dönüşüyor ve “sözde” (!) Tom Cruise kendi sesiyle Hader’ın yerini alıyordu. Fakat öyle bir alıyordu ki, isterse milyonlarca insan izlesin, onun........

© Serbestiyet