menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Kiitos Twitter, hyvästi X

11 16
28.01.2025

Aktivoiduin tosissani silloisessa viestipalvelu Twitterissä lähes kymmenen vuotta sitten. Osallistuin Sääntelystä biotalouden edistäjä -hankkeen loppuseminaariin ympäristöministeriössä. Tuohon aikaan tapahtumissa oli Twitter-seinä, jolla näytettiin osallistujien tviittejä tilaisuudesta. Koin ulkopuolisuutta, kun en ollut mukana kokemuksessa ja harjoittelin kollegan opastuksella tviittaamaan.

Huomasin pian palvelun hyödyt ja aloin panostaa siihen tosissani. Parhaimpina aikoinaan Twitter oli minulle keskeinen ammatillinen keskustelukanava ja alusta, jolla saatoin testata keskeneräisiä ajatuksiani.

Joskus keskustelunavauksiini Twitterissä tuli satoja asiallisia ja hyödyllisiä kommentteja. Parhaimmat postaukset saivat satoja tuhansia näyttöjä. Väliin vähän kissakuvia ja arkea. Seuraajamääräni nousi yli 22 000:een.

Sittemmin Twitter muuttui X:ksi ja sen........

© Savon Sanomat


Get it on Google Play