Ahdas miehen malli tunkee silmille joululahjaostoksilla: Miehillä ei ole tunteita, he syövät rautaa ja suoltavat kettinkiä |
Lahjamarkkinoilla näkyy yhä ilmiö, joka ylläpitää stereotypioita siitä, millainen miehen tulee olla. Se tulee esille muun muassa miehille suunnatuissa kirjoissa, lasten leluostolla ja asiakaspalvelussa.
Kuva: Satakunnan Kansa
Joulun kirjalahjatarjontaa katsellessa mieleen nousee isänpäivänä pohtimani ajatus: Miksi miehille suunnataan pääasiassa kovaa kirjallisuutta, jossa keskeisessä roolissa ovat rikokset, sota, tekniikka tai talous?
Pehmeitä arvoja ja tunteita ei kovinkaan paljon hyllyjen välissä näe, vaikka miehillä on tärkeä rooli tosielämän rakkaussuhteissa. Kaikenlaisten tunteiden ilmaisu on miehillekin välttämätöntä, jotta ihminen tulee kuulluksi, nähdyksi ja ymmärretyksi. Ja ennen kaikkea rakastetuksi.
Rakkaudesta ei oikeastaan voi puhua........