We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Serruş, Alpuş, Nedoş ve diğerleri…

4 0 0
03.03.2021

Dr. Gökhan Çankara, internet üzerinden yayınlanan 27 Şubat 2021 tarihli, Independent Türkçe haber sitesinde ‘Türkiyeli Yahudilerle Konuşmak’ dizisinin beşincisini gerçekleştirdi. Bu kez başlık ‘Bilgelik ve Liderlik Arasında Bir İstanbul Yahudi’si; Moris Levi’ idi.

Türk Yahudi Toplumunu anlatmak amacıyla yapılan söyleşiyi değerli kılan, Dr. Çankara’nın çok düze “Bize kendinizi tanıtarak başlayabilir misiniz?” (…) “Bana büyükbabamın ismini verdiler. Sefaradlarda ilk erkek çocuğa, babanın babasının, ikinci erkek çocuğa annenin babasının adı verilir. Babamın babasının ismi Mois idi. Bana dönemin gözde isimlerinden Moris ismini koydular. Yer yerinden oynadı. Büyükannem babama ve bilhassa da anneme darıldı.” (…) “Kendi oğluma babamın ismini vermedim, o da hiç üzerinde durmadı (…)”

***

Moris Levi’nin isimlerle ilgili anlatısı gelenekselden günümüze doğru bir zaman yolculuğuna çıkmama neden oldu. Çoğu konuda olduğu gibi, isimler de zamanın ruhuna göre değişim gösterir.

Toplumumuzda Avram, Nesim, Fortüne, Mazalto gibi, torunlara birebir verilen isimler yavaş yavaş sadece baş harflerle yer değiştirdi. Avram-Albert, Mazalto-Meyzi oldu. Çocuklar bir nebze de olsa, ağır bir yükün........

© Şalom


Get it on Google Play