We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rahmaninof´la öğle yemeği

2 0 0
17.02.2021

Soğuk havalarda daha dinç ve üretken olmama rağmen yaz aylarında daha mutlu olduğum gerçek.

Bunun başlıca nedenlerinden biri, elzem olmadığı sürece, televizyon açmamamızdır. Haber kirliliği, her yıl dünyada sekiz milyon kişinin ölümüne yol açan, hava kirliliği kadar zararlı. Olaylardan kopuk yaşamıyorum elbette. Haber ağırlıklı iki WhatsApp grubunu takip etmem yeterli. Evden sokağın köşesine varana kadar, fısıltı gazeteleri, her tür gelişmeyi, ‘ara nağme’ olarak yayınlıyor zaten.

Kışın, özellikle de bu sene pandemi yüzünden yaşam tarzımız değişti. Kapıdan içeri girer girmez, ayakkabı, mont, çanta balkona çıkıyor. Eller yıkanıp, üst baş değişip, ivedi işler bittikten sonra ani bir refleks gibi televizyon kumandasına doğru yöneliyoruz. Şimdi gündem, aşı sırası, hangi yaş grubunda ve bloke olan ‘182’den nasıl randevu alınır? Uygulamalar her an değişip, kararlar, ‘son dakika’ başlığıyla, gece yarısı açıklanınca uyku düzeniniz zaten bozulmaya başlar.

Aynı evi paylaşan farklı yaş grubundan iki kişinin aynı anda aşılanması, eşlerden birinin sırası gelip diğerinin yaşı tutmadığı halde aşı olması haliyle karışıklık yaratıyor.

Sevinen olur diye bir hatırlatma yapayım. 2019 verilerine göre Türkiye’de nüfusun yüzde 62,8’i, 65-74 yaş grubunda yoğunlaşıyor ‘İleri yaş’ olarak tanımlanan 85 yaş........

© Şalom


Get it on Google Play