We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Birinci raunt bitti…

3 0 0
24.02.2021

21 Şubat Pazar günü, Uluslararası Ladino/Judeo Espanyol Günü (Dia Enternasyonal del Ladino/Judeo-Espanyol Estambol), Sefarad Kültürü Araştırma Merkezinin girişimiyle İstanbul’da gerçekleşti.

Günün koşullarına rağmen, Zoom üzerinden yapılan üç saatlik etkinlik boyunca zamanın nasıl geçtiğini anlamadım.

Tenkit değil de gözlem olarak nitelendirebileceğim, aylardır süregelen bilişsel psikoloji ‘mindfulness’ içinden çıkamayıp evrene yolladığımız mesajlar gibi konuların dışına taşabilmek ayrı bir mutluluktu.

Öğrendim, neşelendim, kültürümüzün bir parçası olan kimi gelenekleri anımsadım ve hepsinden öte, JE dilinin saflığının basitleştirilmeden kullanıldığına tanık oldum. Diğer bir konu ise, Sefarad olmayan iki gencin JE’a duydukları ilgi ve o dilde gerçekleştirdikleri sunumlardı.

İspanya Büyükelçisinin, konuşmasını JE dilinde yapması, hoş bir sürpriz oldu. Eminim, İstanbul’daki konsolosluk da aynı ilgi ve zarafeti gösteriyordur.

Çevreme baktığımda, JE’un ‘büyükanne’ dili olmaktan çıktığını, düşünülenden daha çok insanın, mükemmel değilse de konuşabildiklerini fark ettim. Rahmetli Klara Perahya’nın dediği üzere, ‘hata yapmaktan korkmayın, kısa da olsa Şalom’da yazmaya başlayın’.

Söz konusu günün gerçekleşmesinde büyük........

© Şalom


Get it on Google Play