We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Judenrein

2 0 0
07.04.2021

1930’ların sonunda Avrupa’da veba gibi yayılan Naziler, insanlık tarihinin göreceği en büyük katliamı gerçekleştirdi. Sadece savaş esnasında hayatını kaybeden insanlar dışında altı milyon Yahudi de hayatını kaybetti. Ölümün, soykırımın dini, dili olmaz elbette. Holokost, ya da ‘A-Şoa’, yani dünya üzerinden Yahudilerin hepsini ortadan kaldırma düşüncesi, Naziler’in temel felsefelerinden biriydi. Üstün Aryan ırkı, Yahudiler yüzüden ilerleyememişti. Bugün de bu hastalıklı düşüncenin uzantılarını Kıta Avrupası veya başka coğrafyalarda maalesef hâlâ görmekteyiz. Bu politik akımlar, ama öyle ama böyle radikal milliyetçi eğilimler olarak değerlendirilmektedir. İçinde yaşadığımız şu günlerde, hatta pandemi döneminde bile bu düşüncenin artıklarını yeşil sahalarda da bazen görebiliyoruz.

Naziler, bu dönemde başta Aşkenazlar olmak üzere altı milyon Yahudi’nin öldürülmesinden doğrudan sorumludur. Tarihi çarpıtma, gerçekleri farklı açıdan gösterme ustası, demagog Hitler’e göre, Yahudiler, dinsel bazı nedenlerden dolayı da ortadan tamamen kaldırılmalıydı. Zaten Engizisyon Dönemi, Fransa’da Dreyfus Olayı ve yerel bazda birçok antisemit uygulamaya maruz kalan Yahudiler için ölüm fermanı, ‘Kristal Gece’ ile birlikte imzalanmış, ‘Kesin Çözüm’ (Final Solution) ile birlikte toplama kamplarında uygulamaya konulmuştu.

Bu olaylardan Karaylar da nasibini almıştı. Bazı Nazi kaynaklarına göre, Karay nüfusunun bir bölümü, Nazilerin Ukrayna’yı işgali esnasında katledilmişti. Babi Yar Katliamı’nda 200 Karay kasıtlı bir şekilde Naziler tarafından öldürülmüştü. Yerel direnişlere doğrudan destek veren bazı Karaylar da yine acımasızca katledilmişti. 1942’de Vichy Fransa’sında ise, Karaylar Yahudi olarak kabul edilip, isimleri tek tek Nazilere veriliyor ve ölüme gönderiliyordu.

1938'den 1944'e kadar Nazi bürokrasisi Karayların Yahudi kökenli olup olmadıkları, Yahudiliği........

© Şalom


Get it on Google Play