We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yönünü bulamayanlar birlik olsun

2 0 0
30.01.2019

Gazetemiz 29 yıldır bulunduğu İstanbul’un en nadide ve en popüler muhitinden, maalesef kentsel dönüşüm sebebiyle binanın yıkılacağı haberi üzerine taşındı. Tom Ford, Gucci ve Prada vitrinleri yerine bundan böyle fantezi iç giyim ve sulu ev yemekleri vitrinlerinin önünden geçecek olmanın yazarlarımız üzerinde yarattığı depresyonu tahmin edebilirsiniz. Bense bu depresyona ilave olarak bir aydınlanma yaşadım. Acı bir tecrübeydi, dünyam alt üst oldu ve bunun bilimsel bir açıklaması olmalıydı.

Sekiz yıldır Şalom’a girer girmez başımı sola çevirip Gözlem Yayınevinin kitaplarla dolu raflarının önünde masasına kurulmuş iş arkadaşıma selam verirdim. Daha sonra spiral şeklindeki merdivenden tırmanarak bir kat yukarı çıkar, sağa sapar, bir daha sağa sapar, sırtımı boydan bota Atiye Sokağa bakan pencereye vererek masama geçerdim. Sekiz yıldır kafamı bir çevirmemle en eğlenceli sokağı dikizleyebildiğim pencerem benim arkamdaysa eğer, arkadaşımın sırtındaki rafların arkası apartmanın bahçesi olmalıydı diye düşünüyordum.

20 Aralık’taki taşınmamızdan bir gün önce tamamen boşalan odasını görünce başımdan aşağı kaynar sular indi. Arkadaşımın arkası boydan boya Atiye Sokak’tı. Altıncı His filmindeki “Ne! Çocuk başından beri ölü müymüş?!” ile aynı soğuk su etkisini yaşamıştım. Onunla benim aramda 180 derecelik bir fark olmalıydı. Dünyanın alt üst olması tam olarak bu olsa gerekti. Her şeyin sorumlusu o spiral merdivendi. Oldum olası otobanlardaki yoncalarla da aram hiç iyi olmamıştı. Bendeki sorun beynimin GPS’inin ben döndükçe pozisyonumu güncellememesiydi. Kaç derece dönmüşüm, neden arkadaşım hâlâ benim arkamda kalsın ki?

Gelelim konunun bilimsel açıklamasına…

Seyir halindeyken kullandığımız iki yaklaşım var. Birincisi yol temelli seyir, yani yol üzerinde........

© Şalom