We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadınlar hapı yutunca

2 0 0
03.03.2021

Bu hafta Evrenin Sırları köşesini 8 Mart Kadınlar Günü ve kadınların elde etmek için yıllarca uğraştığı kadın haplarına ayırdım. Yazım hatası yok, hak değil hap…

Doğum kontrol haplarının 1960’taki icadıyla, kadınların 35 yıllık doğurgan yıllarında olur da ne zaman ve ne sıklıkta hamile kalacaklarının nihai kararı tamamen kadının eline geçti. Hiçbir koruma yöntemi kullanmayan bir kadın bu sürede 15 hamilelik geçirebilir. Bu icadı gerçek kılanlar başta bu idealin beyni olan reformist ruhlu hemşire Margaret Sanger ve sonra girişimci ruhlu MIT biyoloji mezunu kocadan mirasçı Katherine McCormick’ti. Bu iki kadın siyasi arenada mücadele ederken bilim tarafında ise endokrinolog Gregory Pincus ve jinekolog John Rock tarih yazıyordu.

Bu dörtlünün bin bir takla atarak FDA’ya, gebeliği önleyici bir ilacı nasıl onaylattıklarının hikâyesi filmlere konu olacak cinsten. Kabul edilmeli ki hasta olmayan insanlara ilaç içtirmek, üstelik her gün, kulağa pek tekin gelmiyor.

Hikâyenin başına saralım: Çok eski zamanlarda bile hamileliğin önlenmesi adına erkeklerin geri çekilme (coitus interruptus) yöntemini kullandıklarını biliyoruz. Tevrat’ta bile ‘tohumlarını yere döktü’ ibaresi geçer. Hoş, bunu yapan Onan’ın Tanrı tarafından günah işlediği için öldürüldüğü yazar. Demek ki hikâyenin başına dönmesek daha iyiydi.

Biz 1900’lerin ortasına saralım. Bu zamana kadar en yaygın ve tamamen erkeklerin kontrolünde olan prezervatif kullanımı ve geri çekilme ile, daha az yaygın olan spiral, adet döngüsüne göre takvim yöntemi, enjeksiyonlar ve diyafram gibi gebelik önleyici metotlar kullanılıyordu. Fakat aile planlamasında çığır açılması için sahneye Margaret’ın girmesi gerekiyordu; 22 yıl içinde annesinin 18 hamileliğinden hayatta kalabilen 11 çocuğunun altıncısı. Rakamlar dehşete mi düşürdü? O halde ‘doğum kontrol’ terimini bulan Margaret’ın motivasyonunu anlamışsınızdır.

Margaret ile kadınlara oy hakkı için savaşan Katherine’nin dostluğu 1917’lere dayanıyordu. Avrupa’dan ABD’ye, beş yıl boyunca pahalı kıyafetler içine gizlediği diyaframları kaçıran Katherine doğum kontrol hapı projesi için........

© Şalom


Get it on Google Play