We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Biraz saygı! Yahudiler, politik görüşleriniz için değil, antisemitizm yüzünden öldürüldü

4 7 0
31.10.2018

Hepimizin bildiği gibi ABD’nin Pittsburgh şehrinde konservatif bir sinagoga silahla giren antisemit bir saldırgan tarafından on bir Yahudi öldürüldü.

Daha kurbanların cenazeleri kaldırılmadan herkes kendince politik görüşlerini kusmaya başladı. Kimi Trump karşıtı görüşlerin bildirmek için, kimi Trump taraftarlığının altını çizmek için maalesef bu trajediyi kullanıyor. Kimi ise olayı İsrail’e getirip, İsrail’in politikalarına karşı çıkma ve/veya desteklemek için bu saldırıyı kendi ajandalarına göre servis etti.

Antisemitizm yeni bir şeymiş gibi sunulan, bu samimiyetsiz yorumlara çoğu Yahudi’nin karnı tok.

Sinagogdaki Yahudiler, kimsenin politik ajandasını gündeme getirmek için değil, sadece ve sadece Yahudi oldukları için öldürüldü. Katil bilinçli olarak Yahudilerin ibadet ettiği zamanı hesaplayarak, bir sinagoga saldırdı.

Kaldı ki bu ilk sinagog saldırısı falan da değil. Antisemit saldırgan bu sefer “Yahudiler Amerika’yı yönettiği için” katliamı gerçekleştirdi ki bilirsiniz bir sebep her zaman bulunur.

Bu tip acı saldırılardan sonra, hayatını kaybedenlerin cenazeleri üzerine inşa edilen her türlü politik söylemin çirkin ve sahte olduğunu düşünüyorum.

Dünyanın en eski ve köklü nefreti antisemitizm 100 yıllık bir geçmişe değil, anti-judaism’i de içine alarak binlerce yıllık bir geçmişe sahip.

500. Yıl Türk Museviler Müzesinde sergilenen belgelerden biri Osmanlı........

© Şalom