We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Teruma – Şabat Zahor AMALEK´İ YENMEK…

6 0 0
17.02.2021

Şabat Zahor’da bizler önemli bir mitsvayı yerine getirmek için sinagoglardaki yerimizi alırız. Bu mitsva Amalek saldırısını ve bu saldırıya karşılık Amalek toplumu ile bitmeyecek mücadeleyi anımsamaktır. Maşiah günlerinde her şey açığa çıktığında Amalek yenilecek ve bu savaş da sona erecektir.

Olay eğer Maşiah’ın günlerine kadar sarkmışsa günümüzde bu mitsvanın simgelediği şey ne olabilir? Amalek toplumunun kim olduğunu bile bilmeden onlara karşı nasıl bir mücadele sürdürülebilir?
Amalek saldırısının temeli aslında Bene Yisrael’in çölde Tanrı’yı bir kez daha sınamalarından kaynaklanır. Çölde susuz kalan atalarımız Tanrı’ya isyan ederken ‘masa umriva’ adlı yerde Tanrı’yı şu sözlerle sınarlar. “Ayeş Ad.. bekirbenu im ayin – Tanrı kalbimizde mi değil mi?” Bir başka deyişle bu giriştiğimiz uzun yolculukta Tanrı gerçekten bizimle beraber mi? Tora’da bu cümlenin hemen devamı bir anlamda sorumuzu da yanıtlar: “Vayavo Amalek – Ve Amalek geldi.”
Raşi’nin görüşüne göre Tanrı’nın Amalek’i göndermesinin sebebi O’nu çölde sorgulamamızdan kaynaklanır. Raşi Tanrı’nın şu soruyu sorduğunu var sayar: “Sizleri Mısır ülkesinden esaretten çıkardım, denizi sizin için yardım ve düşmanlarınızı yok ettim, aç kalmamanız için gökten man yağdırdım hâlâ benim gerçekten sizinle olup olmadığımı mı sorguluyorsunuz? Bu savaş aslında Tanrı’nın gerçekten bizimle olduğunun da bir kanıtıdır. Çünkü Amalek savaşı gerçek bir mucizedir. Moşe yanındaki iki kişiyle beraber dağın başına çıkar. Ellerini kaldırdığı zaman atalarımız galip gelirken indirdiğinde Amalek savaşı kazanır. Bir başka deyişle atalarımız nereye bakmaları gerektiğini, nereden yardım........

© Şalom


Get it on Google Play