We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HAYE SARA- En değerli olan

6 0 0
31.10.2018

Bu haftaki peraşanın açılış pasuğu olan Haye Sara, Sara’nın yaşamından söz ederken, peraşamız Sara’nın 127 sene yaşadığını anlatmakla başlar ve Sara’nın ölümünü anlatmakla devam eder. Peraşamızın adıyla içeriği arasında bir çelişki var gibidir.

Bunun cevabını verirken insanın ve Tora’nın zamana nasıl farklı baktıklarını anlamaya çalışacağız. Çoğumuz için zaman bir rakiptir. Aynada gördüğümüz istenmeyen renkte bir saç teli, giderek sayısal olarak artan ‘yaş’ ifadeleri, hatta bazen yaşımızı saklamak için girdiğimiz çaba sanki zamanın etkilerini silmek için bir uğraş gibidir. Hayat ellerimizin arasından kayıp gitmektedir. Zamanı asla geri döndürebilme şansımız yoktur.

Tora, olaya daha farklı bir pencereden bakar. Tora’nın görüş açısına göre, zaman son derece değerlidir. Hayat, yaşamdaki deneyimlerle, edindiğimiz bilgelikle, hayatlarını zenginleştirdiğimiz insanlarla, başardığımız ruhsal gelişimle değer kazanır. Tora, hayatımızın bu değerli anlarıyla elimizden gelenin en iyisini yapmamızı ister. Bizi teşvik eder. Ölüm hayatın yok olması değildir.

Çok bilinen bir hikâyeye bakalım: Deniz kıyısında........

© Şalom