We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sanat iyileştirir, kadın olgunlaştırır

2 0 0
10.03.2021

Şimdi siz bu satırları okurken 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün üzerinden sadece birkaç gün geçmiş olacak. Bu konu üzerine nice değerli yazarlarımızın ve geniş toplum yazarlarının köşelerinde yer verdiklerini, sivil toplum kuruluşlarının çeşitli etkinlikler düzenlediklerini görüyoruz.

Ancak pek çoğumuzun kabul ettiği gibi kadını hatırlamak sadece bir güne özgü olmamalı. Neden mi? Çünkü onlar sadece tek bir gün olarak var olmuyorlar, yaşamları boyunca mücadele ediyorlar, birden fazla maskeyi aynı anda yüzlerine yerleştiriyorlar. Görevlerini hep bir şekilde yapmaya çalışıyorlar. Bir şey isterken imkânlarını genişletmeye, gezerken öğrenmeye çalışıyorlar. Eş zamanlı anne, doktor, mühendis, öğretmen, hemşire, sporcu ve yönetmen oluyorlar. Kendi hayatlarının filmini yönetiyorlar. Tüm bu işleri yaparken sadece bir gün yapmıyorlar tüm yaşamları boyunca kendi çeperlerinde dönerek mücadele ediyorlar.

Kadın sadece giyim ve kuşamıyla yargılanmadan, kahkahalarıyla eleştirilmeden, çağ dışı ayıp sözlerle donatılmadan var olmak istiyor. İşte bu yüzdendir ki bu sözleri kullananları hep ayıplıyor.

İş dünyasında sadece........

© Şalom


Get it on Google Play