We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Obama´dan sonra tufan

2 0 0
24.02.2021

Bazen kısa bir süreç içinde olaylar o kadar hızlı ve tersinize yaşanır ki işte o zaman yakın geçmiş kendini çok uzak hissettirir… 20 Ocak 2021’de ABD Başkanı olarak koltuğa oturan Joe Biden, 44. Başkan Barack Obama’nın yardımcısıydı. Araya 45. Başkan Trump girmiş de olsa Joe Biden, Obama ile benzeşen, Türkiye’yi ve bölgeyi iyi bilen, ehil politik anlayış ve kadrolarla yola çıktı ve acaba Demokrat Obama’nın mirasını koruyacak mı? Ancak göreve başlar başlamaz açıklamalarıyla gündeme taş gibi oturan Biden ekibinin Türkiye hakkındaki ifadeleri pek de memnuniyet verici görünmüyor.

Başkan Biden’ın dışişleri bakanı olan Blinken’ın, Türkiye hakkında “Sözde stratejik ortağımız olan Türkiye!” ifadesi; ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’in kabine şefi arasında gerçekleşen görüşmenin ardından yapılan “Türkiye ve Çin; ABD ve AB’nin ortak endişe listesinde yer alıyor” açıklaması yenir yutulur cinsten görünmüyor. Türkiye hakkındaki bu açıklamalar S400 kriziyle başlayan pek çok konuda Türkiye’ye yönelik kabaran olumsuz dalganın resmi ağızlardan ifadesi gibi duruyor. Trump döneminde iki ülke arasındaki gerginliğe neden olan olaylar dizisinde, ABD Senatosunun Türkiye'ye F-35 satışının geçici durdurulması başroldeydi.

Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler ve dinamikler dış politika ve diplomasi açısından o kadar büyük kırılmalar yaşadı ki; ABD’nin 2007’de Irak’ı işgalinden günümüze kadar gelen süreci şöyle bir hatırlayalım istiyorum. 2008 yılında, sonraki başkan Obama’nın dışişleri bakan yardımcısı olacak olan Philip Gordon ve Brookings Enstitüsünden Ömer Taşpınar’ın ufuk açıcı ‘Türkiye’yi Kazanmak’ adlı kitabı karşılıklı umutlar içeren, Obama’nın kazanması sonucunda Türkiye’ye öncelik verilmesini öngören düşünceler içeriyordu. Gerçekten de Obama kazandı ve 2009 yılında ilk ikili ziyaretini Türkiye’ye yaptı. O........

© Şalom


Get it on Google Play