We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İsveç´te durum karışık

1 0 0
17.02.2021

Pandeminin ilk yılı geride kalırken, pandemiyle ilgili gündemde başı çeken iki konu var: aşılama süreci ve mutant virüsün yayılımı.

İsveç’in süreci yönetmekte karnesinin iyi olmadığı biliniyor.

Virüsün yayılmasıyla gerçekleşebilecek senaryoların konuşulduğu ilk dönemde, yetkililer “En kötü olasılıkla 10 bin kişi yaşamını yitirebilir” diyordu.

İskandinavya’da toplam ölü sayısı 16 bini geçerken, en ağır tablo yaklaşık 12.500 ölümle İsveç’te görülüyor! İsveç’e teslimatı yapılan yaklaşık 520 bin aşının 458 bin kadarı resmi verilere göre uygulanmış durumda. Toplumun yüzde 4,16’sına en az bir doz aşı yapılmış, yüzde 1,42’sine çift doz tamamlanmış durumda. Tablo basitçe yorumlandığında 70 bin doz aşının stoklarda mı bekletildiği basında hararetle tartışılıyor. Aşı teslimatının vaktinde gerçekleşemeyebileceği olasılığını göz önünde bulunduran birçok yerel yönetim, vatandaşlara ikinci dozu planlanmış olduğu gibi dört hafta arayla uygulayabilmek adına, aşı stokladığını inkâr etmiyor. Halk sağlığı kurumu her dozun geldiği gibi uygulanmasını önerse de, belediyelerin tedbirli........

© Şalom


Get it on Google Play