We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Demir Özlü´nün ardından

1 0 0
03.03.2021

Burada pencerenin yakınına oturup, dışarıya, çok yavaş değişen mevsimlere bakarak, biraz okumanın, ufak tefek notlar alabilmenin en iyi yaşam biçimi olduğuna giderek, daha çok, inanıyoruz.

Böyle yazmıştı Demir Özlü, Ferit Edgü’ye Stockholm’den gönderdiği mektuplarından birinde. İki usta yazarın mektuplaşmalarını içeren ‘Özyurdunda Yabancı Olmak’ adlı kitabı dört yıl öncesinde okumuştum.

İsveççe öğrenme ve İsveç’e taşınma sürecinde Demir Özlü’yle tanışabilmek, ona kitabını imzalattırabilmek, onla sohbet edebilmek anılarda kalıyor demek şimdi.

Demir Özlü’nün dünyamızdan ayrılışı, birçok kişinin içinden yaprak koparıyor, karışık ve zor duygular uyandırıyor. Ben ise öykü ve anlatılarını okuduğum, ilham aldığım, varoluşçu düşüncelerimi pekiştirdiğim bir Demir Özlü yansıması buluyorum içimde. O, İstanbul’dan İsveç’e kurduğum köprünün temelleri arasında yer alıyor. Onun edebiyatından yaşamıma izdüşümler, İsveç’teki varoluşuma tatlı bir aydınlık katıyor. Benzer ve özünde coğrafyadan bağımsız farklı katkıları tıpkı Ferit Edgü ve Tezer Özlü’nün eserlerinde bulduğum gibi… Bu, kişiye özel, saf bir biçimde yaşamdan yana ve dünyamızın maddi sınırlarından bağımsız. Sanata,........

© Şalom


Get it on Google Play