We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

The amiral kim?

3 0 0
07.04.2021

Emekli amirallerin sözleri gündeme yıldırım gibi düştü. Pandemi sebebiyle sokağa çıkamayan, amiraller isimli WhatsApp grubu mensuplarının ‘aksiyonu’ şekil itibariyle gerçekten trajikomik.

Kimileri kumpas mağduru, kimileri bu metne imza atarak belki başka bir kumpasın mağduru bilmiyorum. Fakat merak ediyorum, gerçekten fikrin ilk sahibi kim? Yani ‘the amiral’ kim?

İlk taşı kim attı? İşin aslı neyse sanırım o kişiden çözülebilir. O hengâmede unutulmaz ise elbette. Çünkü belli ki, o ilk kişinin bir gündemi var.

Gözaltına alınan on emekli amiralin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, amirallerin açıklamanın ‘bildiri’ değil duyuru olduğunun altını çizdiklerini belirterek, “İçerik yanlış mı? Ülke çok ciddi bir süreçten geçiyor. Bugün konuşmayacaklar da ne zaman konuşacaklar?” ifadelerini kullandı.

Böyle bir metnin usul açısından savunulacak yanı zaten yok. Neresinden bakarsak bakalım Türkiye’nin korkularını, sinir uçlarını tetikliyor hatta hortlamasını ziyadesiyle sağlıyor. Özellikle gece yarısı olması ve dili itibariyle ismi olanlardan kimse de dememiş ki, emin miyiz sahiden diye! Ayrıca 104 kişiden biri bile demedi mi? Yahu bunu en azından gece yarısı yapmayalım da sabaha bırakalım falan diye! Çok ilginç. Çünkü o makamlara gelen insanların böyle detayları atlamaları bana aşırı garip geliyor! Mantık kırıntıları arıyorum. Niyet okuyuculuğu yapmıyorum.

Jenerasyon farkı mı desem yoksa belli bir ‘gerçeklik’ düzleminde körleşmek mi desem emin olamadım. Yoksa kandırıldılar mı?

Fakat her halükarda havayı iyi koklayamadığı kesin olan bir durum.

Ayrıca ‘bildiri’ ve ‘duyuru’ arasına sıkışan bu gündem yerine keşke emekli amiraller diye YouTube’da tartışsaydınız. Ne bileyim çağa bile uygun........

© Şalom


Get it on Google Play