We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nietzsche gibi…

11 0 0
03.02.2021

“Tanrı öldü” diyerek esasen insanın kendi içinde bağımlısı olduğu tüm otoriteleri yıkan Nietzsche’nin amacıydı bireyin kendi bayrağını dalgalandırması…

Dünyanın zeminini, kabuğunu değiştiren 19. yüzyıl sınırlarını arşınlayarak en azından nihilizmi aşar Nietzsche. Kendi kaderini anlayan, yaratan varoluşçuların iradesine sahiptir.

Üst insan tanımı ile bana göre zincirlerini kırıp gerçekten birey olabilmiş insan doğasını işaret eder. Bugünkü değerlerimizin ve yaşadığımız hayatın temelleri, çoğunuzun bildiği gibi 19. yüzyılda atıldı. Dostoyevski, Oscar Wilde, Tolstoy, Puşkin, Victor Hugo, Stendhal, Çehov, Charles Dickens, Mark Twain, Gogol, Edgar Poe, Gorki, Turgenyev, Balzac vs. çok önemli romanlar yazdı, fikirler üretti. Kimileri kahramanına bireyselliğin kutsallığını anlattı, kimileri mutlu olmak için kendini feda eden kahramanlarının sonunu ya hicvetti yahut trajediye döktü. Fakat çoğunun fark ettiği bir şey oldu.

“Birey olabilmek önemliydi.” Dolaylı ya da direk bireysellik bayrağı açtılar.

Fakat bu yolculuk nasıl yapılacaktı? Dramlar, acılar mı eşlik etmeliydi yoksa Nietzsche gibi ‘üst insan’ çizgisi çekip oraya ulaşmak mı gerekirdi?

Çağın iki önemli fikir adamlarından Goethe, ‘Faust’ oyunuyla şeytanla anlaşma yapan kahramanını, birey kalmak uğruna nerdeyse Mefisto ile akıl güreşine tutuşturdu.

Çünkü birey kalabilmenin içinde vardı “kendi ızdırabına katlanabilmek.”

Bunu zeki bir filozof olan Nietzsche “Amor Fati” diyerek açıkladı. Bu bile........

© Şalom


Get it on Google Play