We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aşırı Tuhaf

4 0 0
26.09.2018

“Kimsin, anan baban kim? Ev kendinizin mi yoksa kira mı?” Daha dün bu sorularla başa çıkamamış bir neslin çocuklarıydık. Sonra hızlandık. Hem de ne hızlanmak! Başarı, ün, itibar, eğitim, saygınlık vs kavramlarımız kökten değişti. Bildiğimiz çoğu şey ucuzlaştırıldı, içi fena halde boşaltılmış olarak karşımıza çıktı. Bir tuhaf duygusallık çöktü üstümüze. Tek cümleyle fethedilen kalpler olmaya böyle, alenen kandırılmaya razı olduk. Aslında bu kabulün yaşadığımız hayata sızabileceğini hiç düşünemedik. Gün geldi kendi kendimizi ikna ettik, tek cümlenin hayatımızı değiştirdiğine, sonra içi boş olan o cümleyle beraber manen kendi hayatımız da üstüne yıkılınca anladık. Bu hayata sadece müşteri olarak geldiğimizi… Elimizde yine tek cümle vardı. Kendi enkazının üzerine bayrak gibi diksen de faydasızdı!

Kimden mi bahsediyorum?

Etrafımızdan, bizden, hepimizden!

Sosyal medya sarmalındaki ‘başarı’ hikâyelerini, ormanda kaybolan kırmızı başlıklı kızın dramına benzetiyorum. Sonunda kurt onu yutuyor ama bir vesile kurtuluyordu ya! Gerçek hayatın Türkiye’sinde ise hatta kurtları üstelik bu kez büyük babaanne yutuyor!

O vesile bu hafta sadece anlatmak yerine evrensel birkaç yasayı sizinle paylaşmak istiyorum. Çok sevdiğim arkadaşım Bülent Göncü’nün birkaç yazısından derledim. Umarım işinize yarar şekliyle kullanır ve büyük babaanneye yem olmazsınız!

ADALET YASASI: Evrende mükemmel bir adalet sistemi işlemektedir. Kim korkuyu içinde hissediyorsa, korku onun içine yönelir; kim nereye bakıyorsa orada aradığı duruyordur; kim Tanrıcılık oynamadan evrenin adaletine katkıda bulunuyorsa o adalet duygusundan yararlanmak isteyen olacaktır. Bu adalet sistemi, fil ile sivrisinek arasında önyargısız bir........

© Şalom