We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Ya öyle ya böyle”

11 0 0
03.03.2021

Önyargının zincirlerine ait bir kavram, ‘ya öyle ya böyle.’ Devamında ‘bu böyleyse, demek şu şöyledir’ türünden kelime oyunlarının bizi durdurmasına izin verdiğimiz sürecin adı mantık. Her türlüsünden türetmek, analizler yapmak mümkün.

Kimse içindeki salt sessizlikten bir çıtırtı duymazken bu aşamada akıl da suskun.

Farkını şöyle anlatayım; akıl sizin belirlediğiniz bir yol ise mantık ise önünüze çıkan taşlar, bazen çıkmaz sokaklar ve daldığınız bu karmaşayı birbiriyle kıyaslarken kendinizi de onunla düğümlemek.

O yüzden özellikle siyaset sahnesinde derinleşen kutuplaşma, kılavuzu mantık olunca ilerleyemiyor. Kimileriniz “Olur mu öyle şey akıl var mantık var!” diyebilir… Doğrusu bu değil, tam tersi içinden çıkılmaz tanımı bu.

Mantık ilkesi, “Bir şey ne ise odur” ifadesinde mana bulur. Oysa 2020 göstermeye başladı ki hiçbir şey tam olarak ne ise o kalmadı.

Tıpkı bizim her alanda yapmaya çalışarak kendimizi o tanımlara ve önyargılara hapsetmemiz gibi. Dünyada mantık aramak, mantığın izini sürmek lineer anlayışı takip etmektir. Yani maskülen dünyanın, eril yargılarına sarılmak. Bunu feminist bir dilden yazıyor değilim. Aksine mantığın........

© Şalom


Get it on Google Play