Om å renvaske seg selv og avisa

Jeg skal ikke gå så mye innpå selve innlegget, men heller se på hvorfor dette har kunnet skjedd og se om ikke flere er «ryggradsløse» i dette politiske spillet hvor medier har en viktig og veldig avgjørende rolle for at dette har kunnet skjedd. Det finnes fremdeles noen som tror på alt som blir sagt i radio, TV og i avisene. Dette vet NRK og iFinnmark å utnytte til det fulle.

Innlegget var godt skrevet, men dette er ikke noe som skjedde bare i november 2025. Hvor var Arne Reginiussen og iFinnmark under valgkampen, hvorfor kommer ikke slike ting opp like før valget? Er det fordi det kunne være til skade for AP? Det er rimelig og dessuten viktig å stille spørsmålet, fordi medienes kritiske sans er en nøkkelfaktor for et godt samfunn.

Vi trenger ikke å gå så langt tilbake i tid for å se litt på hvordan medier rigget opp til udemokratiske valgdebatter til stor fordel for EU-frelste partier, og nærmest nektet småpartiene taletid. Man trenger ikke å være rakettforsker for å skjønne i hvilken hensikt dette ble gjort. De ble kritisert for utelatelsen av kritiske småpartier, men avviste kritikken og begrunnet sin prioritering med tidspress og liten plass.

Om det var slik, så er verken NRK eller iFinnmark verdige til å arrangere valgdebatter i fremtiden. Vi skal og bør ha demokratiske valg selv her i Finnmark. Når vi ser at medier ikke ønsker dette, da må vi selv ta tak i saken og arrangere valgdebattene, slik vi gjorde før.

Det skal være plass til alle partier, fordi vi vil unngå engelske og amerikanske tilstander med bare to alternativer. Beklageligvis er Sametinget på vei dit.

Det er også grunn til å spørre om energipolitikken som jo berører oss på mange måter, egentlig var oppe i debattene? Energipolitikken som føres nå er aldri belyst skikkelig med alle sine svakheter.

Hva vi har sett, er at ordførere, direktører og andre vindkrafttilhengere tilhørende EU-vennlige partier har stort sett fått komme med feilaktige påstander om........

© Ságat