Derfor må vi endre oss
«Det er grunnleggende udemokratisk å bruke mer penger enn man er tildelt.» Sitatet kommer fra den tidligere lederen av Helsepersonellkommisjonen, Gunnar Bovim, og er hentet fra et seminar nylig. Han helt rett. Jeg mener også at god ressursstyring fører til bedre helsetjenester.
I oktober 2018 klippet daværende statsminister Erna Solberg og helseminister Bent Høie snora på det splitter nye sykehuset i Kirkenes. Dette var starten på tidenes satsing på sykehusbygg og infrastruktur i Finnmark.
De neste årene fulgte Karasjok, Alta og til sist Hammerfest. Den klare forutsetningen fra våre eiere var at nye bygg skulle gjøre driften enklere og mer rasjonell, og at besparelsene skulle brukes til å betale ned byggelånene.
Satsingen i Finnmark var helt nødvendig. Sluttsummen ble som kjent 5,1 milliarder kroner, men de planlagte tiltakene i Finnmarkssykehuset har frem til 2024 ikke gitt noen effekt av betydning.
I stedet har vi årlig endt opp med store underskudd – så langt i perioden om lag 550 millioner kroner – finansiert med kortsiktig gjeld. Denne «kredittkortgjelden» må vi betale tilbake. Bare rentekostnadene utgjør 30 millioner kroner årlig.
I tillegg kommer driftskostnader. Som kompensasjon for blant annet geografi, klima, demografi, spredt befolkning og store avstander, får vi vesentlig mer penger til drift enn andre sykehus – mest i hele Norge.
Likevel er merforbruket stort, år etter år. Én hovedårsak er innleie, vikariater, overtid og ekstravakter – måten vi bemanner på.
Vi har også flere eksempler på at ekstra personell kalles inn for å fylle vaktplanene, selv når pasientbehovet ikke tilsier det. Det er ingen god........
© Ságat
