We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Korku mesajını aldık mı?

1 0 0
04.07.2022

Metin Özmen'in yazısı

Covid hastalığın içimize yerleştirdiği bir başka olgu da korkudur. Korona korkusu insanları birbirinden korkar duruma getirdi. Asansöre biniyorsunuz herkes başka tarafa dönüyor. Otobüse, metrobüse, tramvaya, minibüse, hakeza trene biniyorsunuz aynı durum. Sokakta bile birine biraz fazla yaklaştınız mı, sizden uzaklaşıyor, kaçıyor adeta… Bana fazla yaklaşma demeye çalışıyor. Normalleşme sürecinde görünüyor olmamıza rağmen ve de camilerdeki tedbirler kalkmasına rağmen hala Mü’minler safları sıklaştırmaktan korkuyor. Herkes birbirinden kaçıyor. Mahşeri andıran bir durum bu…

"Kulakları sağır eden o gürültü koparan/kıyametin koptuğu gün geldiğinde, O gün kişi, kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve oğullarından / çocuklarından kaçacaktır. O gün, onlardan her bir kişinin kendisine yetecek kadar işi ve derdi vardır. O gün bir takım yüzler parlaktır, güleç ve sevinçlidir. Ve o gün bir takım yüzler de var ki, tozlanmış, onları karanlıklar bürümüştür. İşte bunlar, kâfir ve fâcir/yoldan çıkmış kimselerdir."
(Abese, 80/34-42)

İçinde bulunduğumuz durum da buna benziyor. Sokakta, kapalı alanlarda birbirimizden kaçtığımız gibi, hastalık bulaşmasın diye yaşlılarımızdan ve kronik hastalığı olan tanıdıklarımızdan da aylarca kaçtık. Hakeza onlar da bizden kaçtı.

Herkes herkesten kaçtı ve herkes herkesten korktu. Bulaşılmaktan, bulaştırmaktan korktu. Hal böyle olunca umumi bir korku hastalığını netice verdi. İstenen de bu değil miydi acaba? Bizi yaratan, yaşatan, öldüren, dirilten bu vücudu en iyi tanıyan bazı uyarılarda mı bulundu bu hastalıklarla?

"Biz mutlaka sizi biraz korku ile biraz açlık ile yahut........

© Risale Haber


Get it on Google Play